Varank: Asgari ücret desteği 2023’te 10 milyar lirayı geçecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

İşverene asgari ücret desteği yeni yılda artacak.

Organize Endüstri Bölgesi’nin Yıldızları Araştırması Ödül Töreni’nde konuşan Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hususi sektöre asgari ücret desteğinin bu yıl 5,7 milyar lira düzeyinde bulunduğunu, bu rakamın 2023’te 10 milyar lirayı aşacağını deklare etti.

(*10*) tutara, emekçiler ve işverenlerin penceresinden büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını ve ortak bir dengeyi gözetmeye çalıştıklarını bildiren Varank şunları söylemiş oldu:

“Malumunuz gelecek aylarda enflasyon, hızla bir düşüş eğilimine girecek. Evet, burada bir baz tesiri olsa da bu enflasyonla mücadelede netice aldığımız gerçeğini değiştirmiyor. Dışsal yeni şoklarla karşılaşmadığımız takdirde, enflasyonda beklentilerin de aşağı yönlü olmasını öngörüyoruz. Dolayısıyla asgari ücrette yapmış olduğumuz yüksek oranlı zam, enflasyondaki düşüşün de eşlik etmesiyle, yurttaşlarımızın alım enerjisini oldukca daha çok iyileştirecek. Bundan asla kimsenin en küçük bir şüphesi olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği benzer biçimde, beklenmedik bir tabloyla karşılaşılması durumunda, Hükümetimiz asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan da asla çekinmeyecektir.”

“38 YENİ OSB KURMA ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”

Kasım ayında 56,9 milyar lira durağan(durgun) yatırım tutarı olan 1437 yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini belirten Varank, “28 ilimizde 12 bin 300 hektar büyüklüğünde 38 yeni OSB kurmanın da çalışmalarını yapıyoruz. Gene mevcut OSB’lerimizi genişletmek adına çaba içindeyiz. 39 ilimizde 65 OSB’de 20 bin hektar ilave alan için yer seçim süreçlerine devam ediyoruz. Bunların süreçlerini kısaltmak adına da ilgili bakanlıklarımızla devamlı kontakt halindeyiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket