Uzmanlardan ‘yılbaşı’ tuzağı uyarısı

0

Bilişim uzmanları ve tüketici dernekleri, tüketicilere yılbaşı döneminde online alışveriş yaparken dikkatli olmaları ve mağduriyet yaşamamaları uyarısında bulunuyor. Öte taraftan uzmanlar yılbaşı sebebiyle armağan alma alışkanlığı bulunduğunu fırsat bilen firmaların, “yalancı indirim kampanyaları” düzenlediğini belirtti.

Yılbaşına sayılı günler kala vatandaşlara dolandırıcılara karşı uyarılarda bulunulmuş oldu.

Yılbaşına doğru harekete geçen markalar, tüketicilerin ilgisini çekmek için “sürpriz indirimler”, “ikincisi parasız”, “kısa süreli yüksek indirim oranları” şeklinde çeşitli kampanyalar düzenliyor. Hususi günlere yönelik bu kampanyalar yalnız tüketicileri değil, dolandırıcıları da cezbediyor.

Dolandırıcılar, bilhassa e-ticaret alışverişlerinde vatandaşları ağlarına düşürmeyi, kimlik ve banka bilgilerini ele geçirmeyi, kendi hesaplarına para göndertmeyi hedefliyor.

Bilişim uzmanları ve tüketici derneklerinin temsilcileri, tüketicileri, online alışveriş yaparken dikkatli olmaları ve mağduriyet yaşamamaları mevzusunda uyarıyor.

DÜŞÜK FİYAT OYUNUNA DİKKAT!

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Minik, yılbaşı sebebiyle hediyelik eşya ve konaklama, gezi şeklinde hizmetlere taleplerin arttığını, mal ve hizmet alışverişlerinde yoğunluk yaşandığını, bu zamanda bilhassa web üstünden meydana getirilen alışverişlerde artış görüldüğünü kaydetti.

Artan fiyatlar sebebiyle tüketicilerin, daha uygun rakamla mal ve hizmet satan işletmeleri tercih ettiğini aktaran Minik, fena niyetli bazı satıcılara karşı bilhassa web üstünden meydana getirilen alışverişlerde dikkatli olmak icap ettiğini altını çizdi.

Minik, mal ve hizmet fiyatlarını düşük göstererek tüketicilerin ilgisini çeken, sonrasında düşük kaliteli ya da değişik ürün gönderen firmalara rastladıklarını belirterek, “Tüketicilerimiz web üstünden alışveriş yaparken kurumsal firmaları tercih ederek düşük fiyat oyununa gelmemelidir” dedi.

“TÜKETİCİNİN CAYMA VE KARGO ÜCRETİ ÖDEMEDEN İADE ETME HAKKI VAR”

Levent Minik, web üstünden meydana getirilen alışverişlerde, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince 14 gün içinde cayma hakkı bulunduğunu hatırlatarak, “Mevcut yasal düzenlemeler gereğince cayma hakkının kullanılması halinde tüketicilerin kargo tutarı ödeme mecburiyeti yoktur” dedi.

Ürün iadelerinde kargo tutarı ödenmemesi icap ettiğini ifade eden Küçüki,  Tüketiciler, kargo tutarı talep eden firmalar hakkında Tecim Bakanlığına şikayette bulunabilir. 30 bin TL’ye kadar olan maddi zararlarının tazmini için tüketici yargıcı heyetlerine müracaat yapabilir” dedi. Dinlence ve konaklama amaçlı hizmet satın alırken, düzmece web sitelerine ve korsan eğlence organizasyonlarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunan Minik, bilhassa toplumsal medya üstünden meydana getirilen reklam ve satışlara karşı tüketicilerin daha davranışlarında ölçülü olması icap ettiğini söylemiş oldu. Minik, “Kurumsal olmayan, yasal kayıt ve gezim belgeleri bulunmayan şahıs ve firmalara asla havale, EFT yapmamalıyız. ‘Yeni bir yıla eğlenerek, dinlenerek girelim’ derken, mağdur olmayalım. Sonrasında pişmanlıklar yaşamayalım” ifadelerini kullandı.

“REKLAMLAR İHTİYAÇ ÖNCELİĞİNİZİ DEĞİŞTİRMESİN”

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal da yılbaşı, bayram ve öteki mühim günlerde toplumda aşırı tüketimin körüklendiğini, reklam ve öteki kontakt araçları vasıtasıyla tüketicinin gereksinim önceliğinin değiştirildiğini söylemiş oldu.

Tüketicilere, “hiçbir reklamın gereksinim önceliğinizi değiştirmesine izin vermeyin” çağrısında bulunan Koçal, mağazaların indirimli ve kampanyalı satış furyası başlattığını, bankaların da “sanki o günlere hususi bir faiz indirimi varmış” şeklinde tüketicilere kredi vermek için reklamlarla idrak oluşturduğunu belirtti.

Koçal, tüketicilerin bilgili olması icap ettiğini ifade ederek,  “Bir taraftan şatafatlı yılbaşı geceleri, tatilleri ve alışverişleri şeklinde toplumu gereksinim dışı tüketime körükleyen algılar oluşturulmakta, öteki taraftan bankalar ucuz kredi vaadiyle tüketicileri büyük bir borç altına sokmaya emek harcayarak paradan para kazanmaya iş yapmaktadır” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYADA GÖRDÜĞÜNÜZ HER LİNKE TIKLAMAYIN”

Aziz Koçal, vatandaşların yılbaşı sebebiyle armağan alma alışkanlığı bulunduğunu fırsat bilen firmaların, “yalancı indirim kampanyaları” düzenlediğini belirtti.

Yılbaşını fırsat bilen bazı dolandırıcıların “armağan çekilişleri” adı altında vatandaşları arayabildiğini özetleyen Koçal, “Tanımadığınız kişilerden gelen telefonlarda söylenen vaatlere inanmayın, hiçbir şeye ‘evet’ demeyin ve onay vermeyin. ‘Bankadan arıyoruz’ şeklinde meydana getirilen çeşitli dolandırıcılıklar mevcuttur. Ek olarak, toplumsal medya indirimlerine kanmayın ve toplumsal medyada gördüğünüz her bağlantıya tıklamayın” dedi.

“İNTERNET ADRESİNDE ‘HTTPS’ KISMINA DİKKAT!

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel ise son yıllarda artan e-ticaretin yalnız şirketleri değil, dolandırıcıları da cezbettiğini söylemiş oldu.

Online alışverişlerle beraber siber saldırgan ve dolandırıcıların sayısında da artış yaşandığını, fırsatçıların devamlı yeni yöntemler geliştirdiğini aktaran Yüksel, “Alışveriş yapılacak sitenin gerçek bir işletme olup olmadığını Tecim Bakanlığının Elektronik Tecim Data Sistemi’ne (ETBİS) bakarak doğrulayabiliriz. Ek olarak, yakınma sitelerinden ve bloglardan yorumları okumak bizlere data verecektir” ifadelerini kullandı.

Yüksel, web sitesinin güvenlik sertifikasının olup olmadığına dikkat edilmesi ve adresin başlangıcında yer edinen “https” kısmının kesinlikle bulunması icap ettiğini vurgulayarak, “Bazı web adreslerinde yalnız ‘http’ var. Bu güvenli olmayan bir site anlamına gelir. Https sertifikası aslına bakarsak uçtan uca bir bağlantı protokolü” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.