Uzmanlar faiz kararını değerlendirdi: Kademeli start verildi

0

Merkez Bankası 27 ay sonra faiz artırma kararı aldı. Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından ekonomistler önemli mesajlar verdi. prof. Murat Ferman “Kademeli başlangıcımızı tekrar çift hanelere getirdiğimizi düşünüyorum.” dedi. Stratejist Cüneyt Paksoy ise “15-20 aralığında bir seviye bekliyordum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı.

Piyasaların gözlerini çevirdiği toplantıda, resmi oran olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %15’e çıkarılmasına karar verildi.

Faiz en son 18 Mart 2021’de artırılmıştı. Merkez Bankası’nın faiz kararından bu yana ekonomistler değerlendirmelerde bulunuyor.

“VERİLEN ADIMI BAŞLATIN”

Bundan sonra zincirin halkalarının yukarıya doğru hareket edeceğini belirten ekonomist Prof. Murat Ferman şu açıklamalarda bulundu:

Cümlemin son aşamasında alıntıladığım PPK üyeleri, bu noktada asıl korunacak oranları düşünüyorlar. Erdoğan ve Bahçeli, eylem alanı açmak için onaylarını veya beyanlarını vermişlerdi. PPK’nın bu açık yolda güçlü bir sinyal etkisi verdiğini düşünüyorum. Sanırım kademeli çift haneli başlangıcımızı yeniden yaptık.

Ardından zincirin halkalarının birbiri ardına yukarı hareket edeceğini görüyoruz. Çekirdek enflasyon kavramı bu metinde yer almamaktadır. Merkez Bankası gaz freninin ayarlanmasıyla yoluna devam edecek gibi görünüyor. Son günlerde bankalarla görüştüğüne dair söylentiler çıksa da bunun pek de öyle olmadığı ortaya çıktı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı hareket alanı içerisinde bu aracı kullanmaya çalıştıkları görülmektedir.

“BEKLENTİLERİN ALTINDA”

Ahlatçı Yatırım Ortaklığı Hazine Müdürü Arda Coşar, “Ortalama beklentilerin altında kaldı” dedi. kullandığı cümleleri Coşar’ın değerlendirmesi şöyle:

Sayın Şimşek’in atanmasından sonra daha ortodoks bir politikaya evrilmesi bekleniyordu. Tüm kurumlarda 15-20 fonlama oranları vardı. Gördüğümüz nokta yerli kurumların tahmininde asgari rakamdır. Piyasa beklentilerinden çok farklı değil. Ortalama beklenenden daha düşüktü.

“İLK ADIMI ATIYORUM” MESAJI.

A Haber’e konuşan Stratejist Cüneyt Paksoy, “Merkez’in faiz kararı için 15-20 aralığında bir seviye bekliyordum. Merkez beklenti alt bandında geldi. Piyasa beklentisi 20 seviyesindeydi. “. İlk adımı ben attım, Merkez Bankası mesajını veriyor. Hızlı bir adım atıyorum” diyen stratejist Cüneyt Paksoy, “Finansal istikrar dinamiklerinde büyük bir adım atmak istemedim, kademeli olarak geleceğim” diyor. Bundan sonraki süreç önemli bir noktaya geldi. 40 yaşlarında . Verilere bakarak boşluğu izleyecek.” ifadeleri kullandıetiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom