Türkiye’den ABD’ye yılın ilk çeyreğinde 3 milyar dolarlık ihracat – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin ihracatı 2023 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 artarak 61 milyar 588 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yılın 3 ayında Türkiye’nin en fazla dış ticaret yaptığı ikinci ülke ABD oldu.

Yılın ilk 3 ayında ABD’ye ihracat 2 milyar 965 milyon 84 bin dolar olarak gerçekleşti. ABD’nin Türkiye’nin ihracatındaki payı %5,46 olarak belirlendi.

Bu süre zarfında, kimyasalların ve ürünlerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildi. İlk çeyrekte ABD’ye ürün ve kimyasal madde ihracatı 278,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’de 68 ilden ihracat yapılan ABD’ye yılın ilk 3 ayında ihracatın büyük bölümü İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Gaziantep ve Bursa izledi.

İstanbul firmaları yılın ilk çeyreğinde ABD’ye 1 milyar 221,4 milyar dolar ihracat yaparken, İzmir firmaları 281,8 milyon dolar ihracat yaptı.

“TÜRKİYE’NİN ABD’YE İHRACATI SON 10 YILDA 2,5 KAT ARTTI”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, 2022 verilerine göre ABD’nin 2,9 trilyon dolarla dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi olduğunu ve coğrafi mesafeye rağmen ABD pazarının Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tuttuğunu söyledi. ihracat.

Gültepe, “Son 10 yılda Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 2,5 kat, dış ticaret hacmimiz ise 1,6 kat arttı. Özellikle ABD’den ABD’ye ihracatı önemli ölçüde artırma trendi yakaladık.” 2020. 2022 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında 0,9 milyar dolarla Amerika ikinci sırada yer alıyor. Bu sonuçla yıllık en yüksek ihracat değerine Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştık” dedi. dedi.

Gültepe, 2022’de ABD’ye yapılan ihracatta 1,5 milyar dolarla kimya ve mamullerinin başı çektiğini belirterek, “Kimyasal maddeler 1,4 milyar dolarla otomotiv, 1,2 milyar dolarla ambalajlı çelik ve 1 milyar dolarla konfeksiyon. Onu mücevherler takip ediyor.” dedi.

ABD pazarında beklenen küresel ticaret daralmasının etkilerinin görülmeye başlandığını belirten Gültepe, şunları kaydetti:

“ABD ilk çeyrekte bile ihracatımızda ikinci sıradaki yerini koruyor. İlk çeyrekte sektöre bakacak olursak ABD’ye yapılan 279 milyon dolarlık ihracatla ilk sırayı kimyevi maddeler alıyor.

259 milyon dolarla otomotiv, 223 milyon dolarla mücevher, 215 milyon dolarla hazır giyim ve 209 milyon dolarla savunma ve havacılık sektörlerini kimyasallar izledi. Savunma ve havacılık sanayimizin ABD’ye yapılan ihracatta ilk 5 sektör arasında olduğunun altını çizmek isterim.”

“ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA YİNE YÜKSELEN BİR TREND İZLEYECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Mustafa Gültepe, imalatta marka ülke olan Türkiye’nin ABD pazarındaki payını mevcut pazarın en az üç katına çıkarma potansiyeline sahip olduğuna inandığını ve TİM gibi tüm çalışmalarını bu bakış açısıyla yaptıklarını vurguladı.

Hem TİM’in hem de ihracatçı birliklerinin ABD pazarına yönelik özel projeler yürüttüğünü kaydeden Gültepe, şunları kaydetti:

“Örneğin 26 Şubat – 3 Mart tarihleri ​​arasında ABD’de geniş çaplı bir ticaret heyeti düzenledik. Başta tekstil, halı ve mobilya olmak üzere birçok sektörden firma temsilcilerimize 100’den fazla B2B firma ile 30 lider firma ile görüşme fırsatı verdik. ABD’deki şirketler Katılımcı şirketlerimiz de kendi sektörlerindeki iyi uygulama örneklerini yerinde gözlemleme fırsatı buldular.

Tüketimdeki daralmaya ve döviz kurunun rekabet gücümüze olumsuz etkisine rağmen ABD ve tüm pazarlarımıza ihracatımızı artırmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

İlk çeyrekteki daralmaya rağmen önümüzdeki aylarda ABD’ye ihracatta artış trendi göreceğimize ve yılı en az 2022 ihracatla kapatacağımıza inanıyorum.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.