Türkiye Varlık Fonu’ndan kamu bankalarına sermaye desteği – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası, ana sermayelerini toplamda 111,7 milyar LTL artırmak için gerekli çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

TVF internet sitesinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

TVF’nin finansal piyasaların istikrarını ve derinliğini destekleme misyonu doğrultusunda Ziraat Bankası A’nın çekirdek sermayesinin artırılması için gerekli çalışmalar tamamlanmıştır.

Bu kapsamda Ziraat Bankası A.Ş. lehine 49,7 milyar lira, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası TAO’ya ise 32 milyar lira. %91,5’e, Türkiye Vakıflar Bankası TAO’daki hisse oranı %64,8’den %74,8’e yükseldi.

Gerçekleştirilen güçlü sermaye artırımı ile kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarını iyileştirmenin yanı sıra, bankaların küresel piyasalardaki dalgalanmalara karşı finansal güçlerini artırmak, büyüme stratejilerine katkı sağlamak, reel sektörü desteklemek amaçlandı. ve ülkemizde deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Söz konusu operasyonun finansmanı, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ihraç edilen özel ihraç Kamu İç Borçlanma Senetlerinin piyasa değeri üzerinden bankalara satışından elde edilecek likidite ile karşılanacaktır. “

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.