‘Türkiye ticari merkez olarak konumlanmalı’

0


Türkİye-ABD ikili tecim ve yatırımına katkı elde eden şirketleri teşvik etmek suretiyle ilk kez 2019 senesinde hayata geçirilen ve bu yıl dördüncü kez düzenlenen AmCham “I Am ChamPion” Ödülleri’nde 2022’nin kazananları sahiplerini buldu.

Bu yıl ilk kez düzenlenen “Türkiye-ABD İş Zirvesi”nde Türk ve Amerikan iş dünyası ve kamu temsilcilerinin önceliklendirdiği dijital iktisat, sürdürülebilirlik ve enerji başlıkları üç ayrı oturumda detaylı şekilde ele alındı. Etkinliğe video ileti ile katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,  “ABD ile ticari ilişkilerimiz, 31,4 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 100 milyar dolar tecim hacmi hedefine doğru ilerliyoruz. ABD markaları, Türkiye’yi, üretim, ihracat ve tecim için merkez olarak konumlamalı. Türkiye markası da ABD pazarında bilinirliğini artırmalı” dedi.

100 MİLYAR DOLARLIK HEDEF

Özgürlük gazetesinde yer edinen habere gore; törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ise “Türkiye’ye ilk 10 ayda ortalama 10,3 milyar dolarlık bir internasyonal direkt yatırım girişi oldu. Bu rakamların tüm dünyada daralmakta olan internasyonal direkt yatırım  rakamlarına karşın ülkemiz için iyi bir performans bulunduğunu değerlendiriyoruz” diye konuştu. AmCham Türkiye Başkanı Tankut Turnaoğlu, “AmCham Türkiye olarak,  ABD şirketlerinin Türkiye’de ticari faaliyetlerini geliştirmeye ve iki ülke içinde karşılıklı olarak mutabık kalınan 100 milyar dolarlık tecim hacmi hedefine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi. ABD Büyükelçisi Jeffry Flake de Amerikan şirketlerinin Türkiye ekonomisine sundukları ekonomik katkılarının yanı sıra mühim toplumsal yararları bulunduğunu da söylemiş oldu.  Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.