Türkiye Sigorta Birliği Başkanı’ndan ‘kaskoya zam’ açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, kaskoda zam söylemiyle kamuoyunun yanıltıldığını söylemiş oldu. 

TSB’den meydana getirilen açıklamada görüşlerine yer verilen Benli, vasıta kasko bedellerindeki artışa yönelik değerlendirmede bulunmuş oldu.

Türkiye’nin yaşam pahalılığına karşı büyük bir savaşım verdiğini vurgulayan Benli, “Son dönemde enflasyonda yaşanmış olan gelişmeler, döviz kurlarındaki değişiklik, küresel tedarik zincirindeki aksaklıklar ve bunlara bağlı olarak asgari ücret, vasıta rayiç değerleri ile yedek parça maliyetlerindeki artış kasko primlerine de yansıdı” ifadelerini kullandı.

Benli, vasıta fiyatlarında, son bir yılda yüzde 120, son iki yıl içindeyse yüzde 360 artış yaşandığına, vasıta rayiç tutarındaki bu yükselişin sigortalıların haiz olduğu malvarlığının, doğrusu sigortalanan kıymetin tutarındaki artış anlamına geldiğine dikkati çekerek, vasıta fiyatlarına bağlı olarak kasko primlerinin de yükseldiğini bildirdi.

Atilla Benli, sigortalanan araçların değerinde meydana gelecek artışın “durağan(durgun) primle” güvence altına alındığını belirterek, “Hasar meydana vardığında, sigorta şirketi tarafınca ödenecek meblağ, aracın poliçenin düzenlenmiş olduğu tarihteki kıymeti üstünden değil, hasar tarihindeki rayiç kıymeti üstünden değerlendiriliyor. Sigorta fiyatı, sigorta şirketlerinin tarifelerine nazaran alması ihtiyaç duyulan risk priminin üstüne ilave edilen genel gider, aracı komisyonu ve öteki masraflardan oluşan çarpanı ifade ediyor.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Salgınla süregelen sıkıntılı dönemde sigorta şirketlerinin ellerini taşın altına koymaktan çekinmediklerini aktaran Benli, şunları kaydetti:

“Firmalar, hasar tutarına nazaran kasko modellemelerini yapıyor ve fiyat belirliyorlar. Böylece özgür tarife koşulları içinde, hasar prim dengesine nazaran bu branştaki fiyatlarını tüketicilere sunuyorlar. Burada prim tutarındaki artışın kaynağının, şirketlerin kasko prim tutarı içinde yer edinen risk primlerindeki artıştan ziyade, araçların rayiç bedeline nazaran belirlenen prim tutarlarının bulunduğunu görüyoruz. Doğrusu kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi söz mevzusu.”

MALİYETLERİ TÜKETİCİYE YANSITMAYAN TEK SEKTÖR

TSB tarafınca hazırlanan verilere değinen Benli, kasko sigortasında iddia edildiğinin aksine bir durum yaşandığını, sigorta fiyatlarında düşüş olduğuna vurgu yapmış oldu.

Benli, “2019’un ilk çeyreğinde 106 bin lira düzeyindeki hususi kullanım seçimi araçların averaj bedeli, 2022 yılının 3. çeyreğinde averaj 490 bin liraya kadar terfi etti. Buna karşılık sigorta şirketlerinin kasko için eğitim etmiş olduğu averaj prim 1.500 lira seviyelerinden 6 bin lira seviyelerine çıktı. Bu da söz mevzusu dönemde sigorta fiyatında düşüş olduğu anlamına geliyor.” görüşünü dile getirdi.

Kaskoda averaj fiyatların genel seviyesine bakıldığında da benzer bir tablo ortaya çıktığını, averaj kasko fiyatının 2019’un ilk çeyreğinde binde 14’lerde iken, fiyatların en oldukca arttığı 2022’nin 3’üncü çeyreğinde binde 12’ler civarında gerçekleştiğini, ek olarak poliçelerde Türk Lirası bazında senelik fiyat ve prim garantisi sunulduğunu belirten Benli, günün ekonomik koşullarında bir senelik fiyat sözü verebilen, maliyet artışlarını müşterilerine yansıtmaksızın kıymetin değerinin korunmasını temin edebilen başka bir sektör olmadığını kaydetti.

Benli, sigorta şirketlerinin isteğe bağlı meydana getirilen tüm sigorta ürünlerinde vatandaşlara en uygun çözümleri sunma çabasıyla hareket ettiğinin altını çizerek, sözlerini şöyleki tamamladı:

“Haiz olduklarımızı yerine koymanın güçleştiği bir dönemdeyiz. Risklere karşı sigortalanma en büyük güvencemiz. Unutmamalıyız ki bin bir güçlükle haiz olduğumuz varlıklarımızı sigorta güvencesi altına alabilir, ihtimaller içinde yitik durumunda sigorta ile yeniden yerine koyarak yaşamımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Sigorta mühim bir gelişmişlik göstergesi ve ülke ekonomimizin güçlenmesinde tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyor. Devamlı olduğu benzer biçimde ‘Sigorta kıymet bilmektir’ inancıyla hareket ederek sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirme gayretiyle tüm paydaşlarımızla beraber çalışıyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.