Türk Ticaret Bankası’nın ihalesi tamamlandı

0

İGE A.Ş. Türk Ticaret Bankası ihalesinde 455 milyon TL teklif edildi.

Türkiye Ticaret İhale Bankası için 20 kamu ve özel bankanın ortak olduğu Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri, Türk Eximbank ve İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) 455 milyon TL’lik teklif verdi.

İhale, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Rekabet ve Piyasa Garantör Kurumu’nun onayından sonra TMSF Fon Kurulu’na sunularak kesinleşecek.

Tasarruf Sigortaları Mevduat Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre BDDK, 2001 yılında Türk Ticaret Bankası’nın lisansının iptaline ve tasfiye işlemlerini yürütmek üzere TMSF’ye yetki verilmesine karar verdi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“20 yıllık kurumumuzun yoğun çalışmaları sonucunda banka tasfiyeden çıkarılarak yeni lisans almaya hak kazandı ve şeffaf ihale usulüyle satıldı.

Türk Ticaret Bankası’nın bankacılık lisansı (lisans) bulunmaktadır.

Uluslararası bağımsız denetim firması tarafından yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık satış fiyatı 380 milyon TL olarak belirlendi. Bu tutarın içinde gayrimenkullerin toplam değeri bankanın son bir yılda güncellenen değerleme raporlarına göre 19 milyon TL.

İhale, Resmi Gazete’de ve kurumumuzun internet sitesinde ilan edilerek kamuoyuna duyurulmuş ve ihale şartnamesini aldıktan sonra Bilgi Odasına giren her katılımcı ile başından sonuna kadar bilgiler özenle paylaşılmıştır.

İhale, TMSF Fon Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan Satış Komisyonu tarafından, prosedürün her aşaması kayıt altına alınarak şeffaf ve rekabetçi bir ortam yaratılarak gerçekleştirildi. Şartname alan katılımcı sayısı 13, teklif veren katılımcı sayısı ise 6’dır.

İhaleye son teklif verme tarihi olan 20.03.2023 tarihinde saat 17:00’de 6 istekli başvuruda bulunmuştur. Satış Komisyonu tarafından İhale Şartnamesi uyarınca yapılan inceleme sonucunda; Katılımcılardan 3’ünün şartnamede belirtilen gereklilikleri/şartları sağladığı belirlendi. Gerekli şartları taşımayanlar hakkında tutanak tutuldu, bu nedenle ihaleye katılamadılar.

Her aşaması kayıt altına alınan ve gerçekleştirilen; 21.03.2023 tarihinde kapalı zarfların katılımcılar huzurunda açılması ve müteakip müzayede ile sona eren ihale usulü, tahmin edilen 380 milyon TL’nin üzerinde 455 milyon TL’ye mal oldu.

İhalede en yüksek teklifi veren İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE) bir kamu kuruluşudur. TC Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 1 Mart 2022 tarihinde faaliyete geçmiştir. Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri ve Türk Eximbank ile birlikte 20 kamu ve özel bankanın ortak olduğu İGE (İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi), arz sıkıntısı yaşayan ihracatçılara münhasıran ihracat kredisi teminatı sağlamak üzere kamu adına çalışmalarını yürütmektedir. .

İhale, BDDK ve Rekabet Kurumu’nun uygun görüşü alındıktan sonra TMSF Fon Kurulu’na sunularak kesinleşecek.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.