Türk-İş’ten asgari ücret açıklaması: Kamuoyunun beklentisi karşılanmadı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret 8 bin 506 TL olarak açıklandı. 

Asgari ücretin 9 bin TL olmasını talep eden Türk-İş, pazarlık masasından kalkmıştı. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin belirlenmesinin arkasından yazılı izahat yapmış oldu. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına vazife icra eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut toplumsal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle beraber geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem süresince meydana gelecek fiyat artışlarının arkasında kalması söz mevzusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu yüzden azalmaktadır. Çalışanların satın alma enerjisini koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.

Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi ilk olarak “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba göstermiştir. Sadece bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafınca dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi.

“ASGARİ ÜCRET TOPLUMUN TÜMÜNÜ İLGİLENDİRİYOR”

Asgari tutarı belirleme emek harcamaları yalnız ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve direkt ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır. Özelikle sendikasız işçilerin mühim bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz emek verme yaşamı açısından mühim bir açılım sağlayacaktı.

Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almıştır. Sadece TÜİK bu mevzuda bir emek verme yapmaktan kaçınmıştır.

“İŞÇİ KESİMİ ALINAN KARARA KATILMADI”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda vazife icra eden işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Sadece, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması ihtiyaç duyulan asgari ücret -bir kez daha- pazarlık mevzusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafınca belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır. ”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.