Tüketiciler güneş panelleriyle 30 yıl ücretsiz elektrik üretebiliyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Küresel bir probleme dönüşen enerji krizi, ekonomik belirsizlik ve enerji güvenliği endişeleri ile beraber birleşerek piyasanın koşullarını değiştiriyor. Elements’in yayımladığı veriler hane ve işletmelerin daha yüksek enerji faturalarıyla karşı karşıya kaldığını ortaya koyarken, bunların başlangıcında elektrik geliyor.

Fiyatlardan etkilenen tüketiciler ise hem tutum etmek hem de sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak için yenilenebilir enerji deposu olan güneşe yöneliyor.

Enerji ve İklim İstihbarat Birimi’nin (ECIU) İngiltere’de meydana getirilen bir araştırmada, güneş panellerinin kendini amorti etmesinden sonrasında 30 yıl ücretsiz elektrik elde edilebildiğini ortaya koydu. Güneş panelleri üreticisi Solar Bayern Turkey Kurucusu Ahmet İmrol mevzuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı:

ELEKTRİK FİYATLARINDAKİ ARTIŞ 2023’TE DE DEVAM EDECEK

Yenilenebilir çözümlerle kişileri ve kurumları enerjide bağımlılıktan kurtarmak istediklerini söyleyen Solar Bayern Turkey Kurucusu Ahmet İmrol, “Enerji piyasaları, globaldeki gelişmelere paralel olarak bu yıl düzensiz bir seyir izledi. Birçok ülke enerji tedariğindeki yaşanmış olan kesintiler dolayısıyla kısıtlayıcı önlemler alırken, bununla birlikte elektrik fiyatlarında artışa gitti. Ikimiz de yaptığımız incelemeler sonucunda görüyoruz ki elektrik fiyatlarına son 5 yılda gelen zamlar, 2023’te de katlanarak devam edecek. Tüketiciler ise güneş enerjisi panelleri ile maliyetler karşısında tutum ederken, daha yaşanabilir bir dünya inşa edecek. Geçmiş 10 yıla baktığımızda güneş enerjisi üretiminin küresel çapta %39 arttığını görüyoruz. Internasyonal Enerji Ajansı da güneş enerjisinin dünya genelinde 2026’da tek elektrik üretim deposu haline geleceğini öngörüyor. Ikimiz de daha yeşil bir dünya için enerjiyi doğayla bütünleştiriyor ve bunun yanı sıra enerji krizinin Türkiye’deki tesirini en aza indirmek istiyoruz.”

30 YIL FABRİKA GARANTİLİ GÜNEŞ PANELLERİ KURUYORLAR

Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine 30 yıl yapınak garantisiyle sundukları güneş panellerinin kendini amorti etmesinin arkasından minimum 30 yıl ücretsiz elektrik üretilmesini sağladığını aktaran Ahmet İmrol, “Yüzde 100 yenilenebilir enerji panelleri yüksek faturaların ve elektrik kesintilerinin önüne geçiyor. Villa, hususi mülk, yapınak, sera ve öteki işyerleri için kullanım planına bakılırsa projeler hazırlayarak verimli bir tüketim elde etmelerini sağlıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarını tüketiciler için avantaja çeviriyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN ENERJİ PLANI

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının, Türkiye’nin 2053’te net sıfır emisyona yetişme hedefi esas alınarak hazırlanan ve bu kapsamda 2035’e kadar atılacak adımları içeren Türkiye Ulusal Enerji Planı yayımlandı.

Türkiye’nin 2020’de 147,2 milyon ton eş kıymet petrol olan birincil enerji tüketiminin 2035’e kadar 205,3 milyon ton eş kıymet petrol seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin 2000-2020 döneminde senelik averaj yüzde 4,4 artan elektrik tüketiminin ise 2035’e kadar yılda averaj yüzde 3,5 büyüyerek 510,5 teravatsaaate yükselmesi planlanıyor. Nihai enerji tüketiminde 2020’de yüzde 21,8 olan elektrik enerjisinin payının 2035’te yüzde 24,9’a ulaşacağı hesaplanıyor.

Türkiye’nin 2020 sonunda 95,9 gigavat seviyesinde olan elektrik kurulu gücünün ise 2035’te 189,7 gigavata, toplam kurulu güç içinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ise 2020’deki yüzde 52 seviyesinden 2035’te yüzde 64,7’ye çıkacağı öngörülüyor.

Bu döneme kadar devreye alınması ihtiyaç duyulan 96,9 gigavatlık yeni elektrik kapasitesinin yüzde 74,3’ünü yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları içinde en büyük kapasite artışı güneş enerjisinde hedefleniyor. Türkiye’nin 2020 sonunda 6,7 gigavat olan güneş enerjisi kurulu gücünün 2035’te 52,9 gigavata yükselmesi planlanıyor.

Bu artış, Türkiye’nin Kasım 2022’de 9,32 gigavat olan güneş enerjisi kurulu gücünün 2035 itibarıyla ortalama yüzde 500 artması anlamına geliyor. Güneş enerjisinde 2035’te 52,9 gigavat kapasiteye ulaşılması halinde, güneş enerjisi Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücünde en yüksek paya haiz kaynak olacak.

Rüzgar enerjisinde ise 2020’de 8,8 gigavat olan kurulu gücün 2035’te 29,6 gigavata yetişmesi planlanıyor. Rüzgar enerjisinde hedeflenen kapasite artışı Kasım 2022 itibarıyla erişilen 11,36 gigavat kapasite dikkate alındığında yüzde 160 olarak öne çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom