Toyota’nın şarj edilebilir hibrit otomobili Sakarya’da üretilecek

0

Dünyanın ilk şarjlı C-HR’ını Türkiye’deki fabrikasında üretecek olan Toyota Automotive Industry Türkiye, şirketin Avrupa’daki fabrikaları arasında şarjlı araba üreten ilk fabrika olacak.

Sakarya fabrikası bir ilke daha ev sahipliği yapacak ve Toyota Avrupa bölgesinin ilk akü üretim hattı Sakarya’da kurulacak.

Yeni C-HR’nin Toyota’nın 2025 yılına kadar Avrupa’da 1,5 milyon otomobil satma hedefine önemli bir katkı yapması bekleniyor. Böylece TMMT, markanın Avrupa elektrifikasyon dönüşümünde çok önemli bir rol oynayacak.

Yeni Toyota C-HR, şirketin sıfır emisyon taahhüdünü yansıtırken, Avrupa’nın en büyük pazarı olan ve rekabetin yoğun olduğu C-SUV segmentine çeşitli elektrifikasyon seçenekleri sunacak.

Hibrit versiyonun yanı sıra yerli batarya ile üretilen C-HR şarjlı hibrit, Toyota’nın 2030 yılında yüzde 100 elektrikli model hedefine önemli katkı sağlayacak.

Yeni Toyota C-HR, Toyota’nın C-SUV segmentindeki yeni tasarım yaklaşımını da çarpıcı bir şekilde yansıtacak. Bu proje ile Toyota New Global Platform (TNGA2) üzerinde beşinci nesil hibrit ve plug-in hibrit teknolojisine sahip yeni C-HR, dünyada ilk kez Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de üretilecek.

ELEKTRİĞİN DÖNÜŞÜMÜNDE STRATEJİK BİR ADIM

Plug-in hibrit otomobil üretiminin yanı sıra Toyota Otomotiv Sanayi’nin Sakarya’daki üretim tesislerinde akü üretim hattı kurulacak. Akü üretim hattı yıllık 75.000 akü kapasiteli üretimi destekleyecek olup, alanında uzman 60 personel de istihdam edilecektir.

Toyota Europe organizasyonunda bir ilk olan ve Toyota’nın elektrifikasyon dönüşümünde kilit rol oynayacak olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin akü üretim hattı, ‘diğer Toyota fabrikalarının elektrifikasyonu’ dönüşümünü destekleyerek Toyota Europe’un hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynayacak. yetenekli iş gücü ve bu alanda yetişmiş bilgi birikimi ile destek sağlamaktadır.

Toyota'nın plug-in hibrit otomobili Sakarya'da üretilecek

317 MİLYON EURO YATIRIM

Yeni model ile ilgili olarak, üretim hattının ihtiyaca göre modernizasyonu ve modifikasyonu ile üretim çeşitliliği ve esnekliği sağlanarak Toyota Europe’un operasyonlarının sürdürülebilirliği açısından stratejik bir adım atılacaktır. Yeni C-HR üretimi için 317 milyon Euro’luk yatırımla birlikte şirketin toplam yatırım tutarı 2,3 milyar Euro’ya ulaşacak.

Proje kapsamında kurulacak yeni yeşil teknolojili boyahane ile Toyota Avrupa’nın 2030 yılı karbon nötr hedeflerine bir adım daha yaklaşılacak.

“SAKARYA FABRİKASI ARTIK KÜRESEL BİR OYUNCU”

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su (CEO) Erdoğan Şahin yaptığı açıklamada, kaliteli otomobil üretme konusundaki tecrübelerinin bir göstergesi olan bu projede üzerlerine düşen görevleri büyük bir özveriyle yerine getireceklerini söyledi. gelişmiş mühendislik yetenekleri.

Toyota’nın küresel gücünün bir parçası olan Sakarya’daki üretim tesisimizin küresel anlamda önemli oyunculardan biri olduğunu bu proje bir kez daha teyit etmektedir.” Şahin, ifadeyi kullanarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu önemli gelişme, güçlü üretim kapasitemiz ile farklı beklentilere cevap verebilecek araçlar üretme konusunda üzerimize aldığımız sorumluluğun bize duyulan güvenin yeni bir göstergesidir.”

“STRATEJİK BİR DÖNÜŞ”

Toyota Motor Europe Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Marvin Cooke, Toyota Automotive Industry Turkey’in ikinci nesil C-HR üretecek olmasından gurur duyduğunu ve plug-in hibrit üretimi ile Avrupa’da bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toyota Otomotiv Sanayii çalışanlarının performansı ve özverili çalışmaları sayesinde yeni C-HR ile büyük başarılara imza atacağını kaydeden Cooke, “Ayrıca Avrupa’da ilk akü üretimini gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Türkiye’nin önemli bir parçası. Toyota’nın Avrupa’yı elektrikli hale getirme planı: bizim için stratejik bir dönüm noktasıdır.” ifadelerini kullandı.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.