Toplam ciro endeksi şubatta yıllık bazda yüzde 68,1 arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Şubat ayı gelir endeksine göre, takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış toplam gelir endeksi Şubat’ta bir önceki aya göre %5,1 azaldı.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise yılın aynı ayında %68,1 arttı.

SANAYİ VE İNŞAAT ENDEKSLERİ

Sanayide takvimden arındırılmış ciro endeksi Şubat ayında yıllık bazda %44,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi söz konusu ayda bir önceki aya göre %5 azaldı.

İnşaat sektöründe takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %136,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi Şubat ayında Ocak ayına göre %5,1 arttı.

TİCARET VE HİZMET ENDEKSLERİ

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %76 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi de bir önceki aya göre %7,3 azaldı.

Hizmetler sektörü takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %86,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi de bir önceki aya göre %1,5 düştü.

Bunun yerine ciro oranlarının hesaplanmasında KDV beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır.

6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edildi ve bildirimler ertelendi. Bu nedenle Şubat ayı hesaplamalarında sanayi üretim anketi, e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve eksik gözlemler için istatistiksel yöntemler kullanılarak tahminler yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüklerin toplam içindeki payı %3,52 olarak hesaplanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.