TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vergi sisteminde köklü reforma ihtiyaç var – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vergi sisteminde köklü bir değişim çağrısı yapmış oldu. 

TOBB tarafınca meydana gelen Yasa Dışı Ticaretle Mücadelenin Önemi Konferansı’nda konuşan Hisarcıklıoğlu şunları söylemiş oldu: 

“Verinin izlenmesi ve etkin yönetilmesine yönelik bir altyapıyı, tüm kurumlarımızın katkısıyla oluşturmalıyız. Denetimleri, kararlılıkla ve sıkı bir halde devam ettirmeliyiz. İşte burada da kurumlar arası veri ve informasyon paylaşımı öne çıkıyor. Öte taraftan her vergi artışının kayıt dışını artırdığını da göz ardı edemeyiz. Ben iktisat tahsili gördüm ve orada öğrendiğimiz ilk söz, ‘fazla vergi, vergiyi öldürür’ idi. Şu demek oluyor ki vergide aşılmaması ihtiyaç duyulan sınırlar, eşikler, oranlar vardır. Onlar aşılırsa, ‘daha çok vergi toplayayım’ derken, daha azca toplamak riskiyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden hedefimiz, hem daha düşük vergi oranları uygulaması ve hem de vergi sisteminin rahat ve anlaşılabilir şekilde tasarlanması olmalıdır. Vergi tabanını genişletmeye yönelik tedbirler alınmalıdır. Bu bakış açısıyla vergi sisteminde köklü ve yapısal bir reforma ihtiyaç duyulmaktadır.”

“4 SEKTÖRDEN KAYNAKLI VERGİ KAYBI 50 MİLYARI GEÇTİ”

Yasa dışı tecim sebebiyle yaşanmış olan gelir kaybının tahmin edildiğinden de fazla bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, yalnız buradaki 4 sektörden kaynaklı vergi gelir kaybının 50 milyar lirayı geçtiğini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, bunun da 2021 ÖTV gelirlerinin neredeyse 4’te 1’ine denk geldiğini belirterek, “Şu demek oluyor ki, yasa dışı tecim, kamu gelirlerinde oldukca mühim bir kayba niçin olmaktadır. İş dünyamız için en mühim unsur, aynı şartlarda rekabet edebilmektir. Sadece kayıt dışı kalan firmalar, işini dürüst meydana getiren şirketlerimizin rekabet enerjisini mühim seviyede azaltmaktadır” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom