Ticaret Bakanlığı’ndan aldatıcı reklamlara ceza

0


Ticaret Bakanlığı Reklam Komisyonu, yanıltıcı reklam yapmaktan 39.5 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı, yaptığı incelemeler sonucunda Reklam Ajansına 39,5 milyon lira para cezası verdi. Haksız ticari uygulamalara ve tüketicileri bilgi ve deneyim eksikliklerinden yararlanarak aldatan ve yanıltan reklamlara erişim engellenmiştir.

İşte Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklaması:

Reklam Konseyi, 13 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirdiği 334. toplantısında tüketicileri aldatan ve yanıltan, deneyim ve bilgi eksikliklerini istismar eden ve ticari uygulamalara yanlış erişim sağlayan reklamlar da dahil olmak üzere çok sayıda idari yaptırımla mühlet verdi.

Reklam Kurulu’nun bu ayki toplantısında görüşülen 219 dosyadan 200’ünün mevzuata aykırı olduğu tespit edilerek, söz konusu reklam ve reklam uygulamalarına durdurma cezası ile birlikte toplam 9.713.552 TL idari para cezası verilmesine karar verildi. 12 dosya için erişim engelleme önlemi uygulayın. Bu nedenle Kurul tarafından yılın ilk ayında toplam 1.159 dosya hakkında görüş ve değerlendirmeler yapılmış, yanıltıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu değerlendirilen 1.031 dosya hakkında toplam 39.555.306 TL idari para cezasına hükmedilmiştir. 39.555.306 Türk Lirası idari para cezasına ek olarak engellenmesine karar verildi.

334. Meclis toplantısının gündem maddelerinden biri de, kurdukları internet siteleri üzerinden vize hizmeti almak isteyen tüketicilerin güvenini suistimal ederek aldatmak ve yanıltmak amacıyla yaptıkları faaliyetler sonucunda tüketici şikayetlerine yol açan şirketler oldu. çeşitli ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluklarının yetkili temsilcisi oldukları izlenimini yaratmaya kadar varırlar. Bu kapsamda 8 firmanın durdurulmasına ve idari para cezasına çarptırılmasına ve internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verildi.

Kurul’un gündemindeki bir diğer önemli madde ise bunun yerine yanlış ve asılsız tüketici derecelendirmelerinin kullanılması ve özellikle e-ticaret pazarları başta olmak üzere internet ortamında öngörülen mesafeli sözleşmelerde tüketicilerin satın alma tercihlerinde önemli bir yer tutan kullanıcı deneyimine ilişkin derecelendirme uygulamalarının gündeme gelmesidir. satılan ürünün gerçek dışı algılanmasına, haksız rekabete ve tüketici mağduriyetine yol açan uygulamalar yaratmıştır. Söz konusu eylemlerde yer alan hususlarda askıya alma ve idari yaptırım uygulanmasına ve ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom