Ticaret Bakanlığı marketlerde fahiş fiyat denetimi yaptı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ticaret Bakanlığı, marketlerde fahiş fiyat denetimi yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım’daki Kabine Toplantısı’nın peşinden “(Zincir marketlerdeki fiyatlar) Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Gömü ve Maliye Bakanlığımız tarafınca yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yapmış olduğu hazırlıklar doğrultusunda gelecek günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üstüne Ticaret Bakanlığı ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde, Bakanlık İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip, Ankara’daki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirmiş oldu. Takımlar, marketlerde, sebze ve meyve, temel besin ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak suretiyle temel gerekseme maddelerinin fiyatlarını inceledi.

Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı içinde fark olup olmadığına, ürünün etiket ve künye detayları ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Takımlar, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek tutarları karşılaştırdı.

Adnan Benli, denetimlere ilişkin basın mensuplarına yapmış olduğu değerlendirmede, Bakanlık olarak Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi yaptıklarını söylemiş oldu.

CEZALAR NE KADAR?

Denetimlerde, seçtikleri ürünlerin alış ve satış fiyatlarını denetim ettiklerini belirten Benli, şu şekilde konuştu:

“İhtiyaç halinde bu ürünlerin alış ve satış faturalarını da düzenlediğimiz raporu ilave ederek Bakanlığımız sorumluluğunda kurulu bulunan Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna intikal ediyoruz. Bu kurul, yapmış olduğu incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda, mevzuata herhangi bir aykırılık var ise, fahiş fiyat yapıldığı tespit edilmiş ise bu işletmeler hakkında 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai işlem uygulamaktadır. Bu fiyatların tekrardan değerleme oranı ile güncellenmesi durumunda 2023’te 33 bin lira ile 331 bin lira içinde fahiş fiyat cezası uygulanacaktır. Stokçuluk ile piyasa bozucu eylemlere yönelikte cezai işlem uygulanmaktadır. Piyasa bozucu eylemlerde alt sınır 100 bin lira, üst sınır 2 milyon lira olarak uygulanmaktadır. Bu rakamlar da güncellenecek olup, bu ceza 2023’te 222 bin lira ile 4 milyon 458 bin lira içinde uygulanacaktır.”

Benli, ürünlerin fiyat etiketlerinin ilgili mevzuata uygunluğu, birim fiyat yazılması, değişiklik zamanı ile kasa ve raf fiyatlarının uygunluğunun denetim edildiğini, herhangi bir uygunsuzlukta ürün başına 615 lira ceza uygulandığını bildirdi.

81 ilde ulusal ve mahalli zincir marketler, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerinde denetim ve incelemelerini sürdürdüklerini belirten Benli, vatandaşların, karşılaştıkları etiket uygunsuzluklarında Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvurabileceklerini, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’nı arayabileceklerini söylemiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.