THY çalışanlarına yüzde 20 zam – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türk Hava Yolları (THY), çalışanlarının maaşına yapılacak zam oranı belli oldu.

THY Basın Müşavirliğinden meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, şirket ile Hava-İş Sendikası içinde imzalanan ek protokolle 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne bakılırsa yüzde 16,4 oranında yapılacak ücret artışı yüzde 20’ye yükseltildi.

Ek protokole bakılırsa, işgören, uzman ve mühendis iş gruplarındaki unvanların çeşitlendirilmesine, işgören, uzman ve mühendis şefler için farklılaşan şeflik tazminatlarının eşitlenmesine ve artırılmasına, refakatçi ve saatlik mazeret izinlerinin tanımlanmasına, iş, uçuş tazminatları kademelerinin tekrardan düzenlenmesine ve tüm kademeler arası geçiş sürelerinin 2 yıl olarak güncellenmesine karar verildi.

Ek protokolle ek olarak, toplumsal yardım kalemlerinde enflasyon artışına ek olarak iyileştirmeler gerçekleştirilmesi, hamile yönetimsel izinli uçuş çalışanlarının ücretlerinde personel lehine düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, ek protokolü imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları kaydetti:

“Birlikteliğimizin önemini her fırsatta vurguluyor, siz değerli üyelerimizin koşullarını her fırsatta iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu amaca yönelik olarak ve İnsan Kaynakları Başkanlığımıza gelen geri bildirimler doğrultusunda Hava-İş Sendikası ile uzun süredir yürütmekte olduğumuz görüşmelerin başarıyla sonuçlandığını bildirmekten ve imzaladığımız ek protokolleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.”

THY, 2022 yılının ilk 6 ayı için de çalışan ücretlerine yüzde 47,34 oranında zam yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom