Tekfen’in kurucusu Ali Nihat Gökyiğit vefat etti

0

Tekfen ve TEMA’nın kurucularından olan Ali Nihat Gökyiğit 97 yaşlarında hayata veda etti.

Türkiye’nin köklü şirketlerinden Tekfen’in kurucuları içinde bulunan ve arkadaşı Hayrettin Karaca ile 1992 senesinde TEMA’yı kuran Ali Nihat Gökyiğit 97 yaşlarında yaşamını yitirdi.

ALİ NİHAT GÖKYİĞİT KİMDİR?

Nihat Gökyiğit, 23 Şubat 1925’te Artvin’de dünyaya geldi. Ailesi, Artvin’in Gögitoğulları adıyla anılan köklü sülalelerinden birine mensuptu. Babası Ahmet Hamdi Bey, kardeşiyle beraber babasından devraldığı manifatura dükkânını işleten ufak bir tüccardı. Dükkânda satılan mallar İstanbul’dan, Nihat Gökyiğit’in “zorluklar içinde yetişmiş çok büyük bir girişimci” olarak tanımladığı dedesinden geliyordu.

Nihat Gökyiğit, 15 yaşına kadar çocukluklarının geçmiş olduğu Artvin’i “geniş arsalı, yeşillikler içindeki evlerin bahçelerinde çiçekler içinde kelebeklerin uçtuğu, geceleri evlatların ateşböceklerini kovaladığı bir masal kenti” olarak tanımlıyor.

İlkokulu ve ortaokulu bitiren Nihat Gökyiğit’in, artık çocukluğunun kenti Artvin’den ayrılması gerekiyordu. Bundan dolayı o dönem Artvin’de iki ilköğretim ve bir ortaokul haricinde başka bir okul bulunmuyordu. Babası, yabancı dil öğrenebilmesi için onu, yakın şehirlerdeki liseler yerine, İstanbul’a Robert Kolej’e göndermeye karar verdi.

“Robert Kolej’de geçirdiğim 6 senelik eğitim sürecinde özgüven geliştirmeye, mesuliyet almaya ve toplumsal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmaya verilen önemi hep hissediyordum. Talebenin kolejdeki kulüp, birlik ve derneklere katılarak bu faaliyetlerde yer alması teşvik ediliyordu.

Bu grupların her biri için bir öğretim görevlisi kendini fazla belli etmeden destek, yol gösterici olurdu. Bu derslerin birkaçına katılmak derslerin dikkatsizliğine neden olur mıydı? Hayır!”

Okul içinde pek oldukca toplumsal ve kültürel aktiviteye katılan Nihat Gökyiğit, bir ihtimal iki amcasının da mühendis olması sebebiyle, okula girmiş olduğu ilk günden itibaren mühendis olmayı aklına koymuştu. İnşaat mühendisi olmayı isteyen Nihat Gökyiğit, Feyyaz Berker’le beraber daha birinci sınıftan itibaren bu alana yöneldi.

Nihat Gökyiğit de Robert Kolej’den mezun olduktan sonrasında, Feyyaz Berker şeklinde yükseköğrenimini ABD’da Michigan Üniversitesi’nde halletmeye karar verdi.

Uzun bir vapur yolculuğundan sonrasında vardığı New York’ta Nihat Gökyiğit’i ilk etkileyen şeyler, gecenin içinde gözlerini kamaştıran aydınlık ve mühendislik harikası dev binalardı.

Nihat Gökyiğit buradaki eğitimi burslu almıyordu. Bu yüzden öğrencilik yaşamı süresince pek oldukca işte çalıştı. ABD’ya ayak basmış olduğu günden beri iki şey Nihat Gökyiğit’in dikkatini çekmişti:

“Organizasyon ve alet! En verimli üretimi yapmanın ne demek bulunduğunu her yerde görüyorsun. Oldukca etkilendim bundan.”

Nihat Gökyiğit 1948’de Michigan Üniversitesi’ni bitirdikten sonrasında, tıpkı Feyyaz Berker şeklinde, bir yıl daha kalıp ABD’daki iş yaşamını tanımak istedi. Pennsylvania’da, Gannett Fleming Corddry and Carpenter, Inc. adlı firmada işe girdi.

Bir senenin arkasından Türkiye’ye gelir gelmez beklemeden askerliğe başvurdu. Burada tercümanlık ve askerlik hizmetinin bitmesine yakın bir süre istihkâm okulunda inşaat malzemeleri mevzusunda eğitmen olarak vazife yapmış oldu.

Askerliğini bitiren Nihat Gökyiğit, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde askeri havaalanları inşa eden Metcalfe-Hamilton and Grove adlı Amerikan konsorsiyumunda göreve başladı. Gökyiğit, buradaki başarıya ulaşmış emekleri sebebiyle bir süre sonrasında Hava Meydanlığı İnşaat Reisliği’nin başındaki Esat Turgut’un dikkatini çekti. Onun önerisiyle Bayındırlık Bakanlığı bünyesine geçen Gökyiğit, burada Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar ile bir araya geldi. Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde çalışırken, yapımına yeni başlanacak olan Konya Hava Meydanı’nın denetim amirliğini üstlendi.

Türkiye’nin Adnan Menderes önderliğinde liberalleşmeye başladığı ve hususi girişimciliğin büyük ehemmiyet kazanılmış olduğu yıllarda kariyeriyle ilgili mühim bir dönüm noktasına geldi. 1956 senesinde devletteki görevinden ayrılan Nihat Gökyiğit, o günleri anımsadığında “Hava meydanları inşasında çalışırken o şekilde bir noktaya gelmiştik ki, ya politikaya atılacaktık ya da şirket kuracaktık; biz ikincisini tercih ettik” diyen Feyyaz Berker’le bundan bu şekilde kendi çizdikleri yolda yürümeye karar vereceklerdi.


Toplumsal Mesuliyet Faaliyetleri – Vakıf & Dernek / Mesleki Kurum Üyelikleri

TÜSİAD, Yönetim Kurulu üyeliği (3 yıl)

Gürcistan ve Kırgızistan Fahri Konsolosu

Türkiye-BDT İş Konseyleri Başkanlığı (10 yıl)

Karadeniz İş Konseyi Türkiye Temsilciliği (10 yıl)

DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), Yönetim Kurulu Üyesi (15 yıl) ve halen Onur Üyesi

TEMA (Türkiye Erozyonla Savaşım Ağaçlandırma ve Naturel Varlıkları Koruma Vakfı), Kurucu ve Mütevelli Kurul Başkanı (Tema Vakfı’nın çevre, organik varlıkları koruma ve kırsal kalkınmaya yönelik ilk projelerini ve doğaya dost üretimler serisini, sponsorluklarını üstlenerek harekete geçirmiştir. Bunlardan “Camili Beldesi Sürdürülebilir Kalkınma Projesi” Johannesburg Dünya Zirve Konferansı’nda ödüle layık görülmüştür.)

İstanbul’da eşi adına yaptırdığı 50 hektarlık Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bir eğitim ve araştırma merkezi olarak gelişmektedir.

Internasyonal düzeyde etkinlik gösteren su, enerji, çevre ve organik varlıklar ile ilgili pek oldukca kuruluşun etkin üyesi olan Gökyiğit, her yıl İstanbul’da düzenlenen “3 Denizin Öyküsü” Enerji Konferansı’nın kurucusu ve eş başkanıdır.

Dünyanın en problemli coğrafyalarından olan Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz’in 23 ülkesinin müzisyenlerini bir araya biriktirerek kurduğu Tekfen Filarmoni Orkestrası dünya barışına hizmet eden en mühim kültür çalışmalarından biri olmuştur.

Gürcistan’da Fahri Vatandaşlık, Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülü, Çukurova, Boğaziçi ve Gazi Osman Paşa Üniversiteleri tarafınca “Fahri Doktora” unvanları verilen Gökyiğit, 1997 senesinde Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılmıştır.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.