TCMB’den depremden etkilenen iller için yeni düzenleme – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle deprem bölgesi sakinlerinin vadesi dolan veya 6 ay içinde vadesi dolacak kredilerinin vadesinin ertelenmesi durumunda bu kredilerin muaf tutulacağını bildirdi. 6 ay süreyle menkul kıymetler ve zorunlu karşılıktan teşekkül ve bu krediler de aynı süre için muaf tutulacaktır.Onun gider talebine karşılık belgeye tabi olmayacağını belirttim.

TCMB, deprem sonrası menkul kıymetler ve zorunlu karşılıklara ayrılan karşılıklara ilişkin bankalara bilgilendirme yazısı gönderdi.

Bu kapsamda, deprem bölgelerinde yerleşik kişilerin vadesi 6 ay içinde dolan veya vadesi dolan kredilerinin vadesinin 6 Şubat’a ertelenmesi durumunda bankalar zorunlu teminat ve karşılık tesis etme kriterlerinden muaf tutulacak.

Bankalara gönderilen yazıda, 6 Şubat’tan itibaren Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yerleşik KOBİ’lere kullandırılan veya kullandırılan kredilerin KDV’ye tabi olmamasının uygun olacağı belirtildi. gider talebine karşı bir belge.

“6 Şubat’tan itibaren, deprem bölgesinde ikamet eden kişiler tarafından 6 ay içinde vadesi gelen veya vadesi gelen kredilerin vadesinin ertelenmesi durumunda, bu tür krediler, kredi türü ve büyüme hızına göre menkul kıymet oluşturma başvurularının dışında tutulmuştur. bankalar için kredinin, bunların gider karşılığı bir belge uygulamasına tabi olmayıp, kredinin kredi veren kuruluşların 5.madde uyarınca teminata (geçici md. 7) tabi olmaya devam etmeleri uygun görülmüştür. . faiz/kar payı oranı ve borç veren şirketler için zorunlu karşılık dışında tutulması.”

Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği, depremin bölge ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine maruz kalan ve ödeme gücü etkilenen banka müşterilerinin talebi üzerine bankalara olan borçlarının vadesini erteledi, 8 Şubat tarihinden itibaren, ilke olarak kararını açıkladığı tarihten 6 ay sonrasına kadar 6 ay içinde vadesi dolacak veya vadesi dolacak.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.