Tarım sigortaları tarife fiyatlarında indirim – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında düzenlenen sigortalarda üreticilerin tercihleri gözetilerek çeşitli düzenlemelere gidildi.

Bu çerçevede, Bitkisel Ürün Sigortası dolu riski tarife fiyatında 87 üründe yüzde 15 indirim yapılırken 23 üründe yüzde 10 ve 24 üründe yüzde 5 indirime gidildi. Buğday tarife fiyatında yüzde 6 indirim yapılmış oldu.

Don riskinde, don hasar prim oranı düşük olan 5 üründe (incir, kestane, avokado, altıntop, ahududu) yüzde 20,3, 2 üründe (Antep fıstığı, Trabzon hurması) ise yüzde 10 indirime gidildi. Hasar prim oranı yüksek 5 üründe yüzde 5 (sofralık üzüm, elma, nektarin, armut, dut), 1 üründe (ceviz) ise yüzde 10 tarife fiyatı artırıldı.

“ÇİFTÇİLERİN TALEPLERİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çiftçilerin taleplerinin her geçen gün arttığını ifade ederek şunları söylemiş oldu:

“Çiftçilerin ziraat sigortasına yönelik talepleri her geçen gün artıyor. Bu gelişmeler Bakanlık olarak TARSİM’i geliştirmedeki motivasyonumuzu desteklemektedir. Üreticilerden gelen talepler çercevesinde ziraat sigortasındaki güvence kapsamını geliştirmeye devam ediyoruz.” 


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.