Tarım sektörü İstanbul’da buluştu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

NTV/Yağız Şenkal

Tarımın dünü, bugünü ve yarını İstanbul’da düzenlenen zirvede konuşuldu.

Tarım sektörü, Ziraat Bankası’nın gerçekleştirdiği Tarım Ekosistemi Buluşması’nda bir araya geldi.

Ziraatçi ve üreticiler deneyimlerini paylaştı. Sektör uzmanları ve yetkililer hayata geçirilen düzenlemeler ile ilgili bilgiler verdi.

Zirveye 81 ilden 546 ilçeden 2 binden fazla üretici ve ziraatçi çağrı edildi. Katılımcılar birbirleriyle iş bağlantısı kurdu.

CUMHURBAŞKANI’NDAN 3 AYRI KREDİ MÜJDESİ 

Zirvede konuşma icra eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçiye 3 ayrı kredi müjdesi verdi. ‘Ziraatçi Destek Kredisi’ ile şahıs başına 250 bin liraya kadar verilecek. Senelik faiz yüzde 9,75; cade süresi 36 ay olacak. ‘Tarımsal KOBİ Kredisi’nin üst limiti 15 milyon lira, senelik faiz oranı yüzde 4,75 olacak. ‘Tarım Borç Transferi Kredisi’nde ise üst limit 5 milyon lira, faiz oranı yüzde 9,75; vade ise 60 ay olacak.

Tarım sektörü İstanbul'da buluştu - 2

KİRİŞCİ: ÇİFTÇİ FİNANSMAN İHTİYACI HİSSETMİYOR

Zirvede konuşma icra eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise tarımsal desteklere değindi. Kirişci, mazot ve gübre desteğinin artık 6 ay öne çekildiğini söylemiş oldu. “Artık ziraatçi tarlaya giderken finansman ihtiyacı hissetmiyor” dedi.

Tarım sektörü İstanbul'da buluştu - 3

NEBATİ: ENFLASYONDA DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin gündeminde enflasyon vardı. Tarlada maliyetin düşeceğini söyleyen Nebat, şunları kaydetti:

Kasım ayıyla beraber başlamış olan enflasyondaki düşüş eğiliminin aralık ayında hızlandığını gördük. Enflasyonda düşüşün devam edeceğini göreceğiz. Küresel emtia fiyatlarındaki normalleşme ve döviz kurlarında sağladığımız istikrarın etkisiyle çiftçileirmiz girdi tutarları bakımından daha öngörülebilir bir sürece kavuşacaktır.”

Tarım sektörü İstanbul'da buluştu - 4
Buraya fotoğraf açıPrograma klaması girebilirsiniz.

Zirvede besin fiyatlarındaki artış da masaya yatırıldı. Sektör yetkilileri önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini paylaştı. Sektörde yaza doğru ziraat ürünlerindeki bollaşmayla fiyatlarda gerileme yaşanacağı  beklentisi hakimdi. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.