Taksitli borçlar için yüzde 10 şartı kaldırıldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Taksitle ödenen borçlar için “borç yok” yazısı alınması kolaylaştırılmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tahsilat Genel Tebliği”ne göre, Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde borcu bulunan mükellefler, taksitli ödeme talebinde bulunabilecek. borçlarınızı ödemek için çok zor bir durum.

Borçlunun çok zor durumda olması ve başka şartlarının bulunması halinde, 6544 sayılı Kanunun ilgili maddesi çerçevesinde belirlenen şartlar dahilinde borç taksitler halinde, ertelenerek ödenebilir. 6183 sayılı Kamu Alacaklarının Tahsilat Usulüne İlişkin Kanun.

ŞART YÜZDE 10

Başarılı borçlular, borçlarının yüzde 10’unu taksitle ödemek şartıyla, çeşitli nedenlerle ihtiyaç duydukları vergi borcunun bulunmadığına dair mektuplar alıyor.

31 TEMMUZ’A KADAR UZATILDI

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ekonomik ve mali etkileri göz önünde bulundurularak, söz konusu kanun kapsamında ertelenen borçların yüzde 10’unun ödenmesi karşılığında borç bulunmadığına dair yazı düzenlenmesi uygulamasına 31 Temmuz’a kadar son verildi.

Bu kapsamda ilgili kanuna göre borçları taksitle ödenenler, başka borcu yoksa borcunun yüzde 10’unu taksitle ödemeden “borçsuz” yazısı alabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.