Şubat ayı kira artış oranı ne kadar oldu? 2023 şubat kira zammı ne kadar, kaç TL?

0

Şubat ayı kira artış oranı Ocak ayı enflasyon verileriyle netlik kazandı. TÜİK’in açıkladığı Ocak ayı enflasyonu ile TÜFE rakamları netlik kazandı. Peki şubat ayında kira artış oranı ne kadar oldu? Kira artışı ne kadar, kaç TL?

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte Şubat ayı kira artış oranları merak uyandırmaya başladı. Şubat ayı kira artış oranları normalde TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirlenirken, Şubat ayında yapılacak artış oranı hükümetin koyduğu kira artış tavanı ile netlik kazandı. Peki şubat kira artışı ne kadar oldu, ne kadar oldu?
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek kaydıyla yapılacak artışların geçerliliğine ilişkin Kanun’a geçici hüküm eklenecek” dedi. Bu nedenle konut kiralarında bir yıllık süre belirlenecek. Bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde kiraya zam yapmak mümkün” dedi.
Normal şartlarda TÜFE verilerinden hesaplanan kira artış oranları, hükümetin başvurusunun ardından yüzde 25 ile sınırlandırıldı. 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında yenilenen sözleşmelerde kiracı %25’ten fazla zam yapamayacak.
Cari kira tutarı: 5 bin TL Kira artış ayı: Şubat 2023 Eklenen artış oranı: %25 Kira artış tutarı: 1250 TL Yeni aylık kira tutarı: 6 bin 250 TL
Cari kira tutarı: 5 bin TL Kira artış ayı: Şubat 2023 Eklenen artış oranı: %72,45 Kira artış tutarı: 3 bin 622 TL Yeni aylık kira tutarı: 8 bin 622 TL
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.