Spor hisseleri şubatta yatırımcısına kaybettirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sert dalgalanmaların yaşandığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda spor kulüplerinin hisseleri sert düşüş yaşadı.

Türkiye’yi sarsan depremler piyasalardaki oynaklığı zirveye taşırken, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Borsa İstanbul’un hisse senedi ve vadeli işlem piyasalarında işlemler 8 Şubat 2023’ten 15 Şubat 2023’e kadar askıya alındı.

Analistler, deprem sonrası işlemlerde panik havasının ortaya çıktığını söylerken, SPK’nın aldığı tedbirlerle borsanın istikrar kazanmasına rağmen spor hisselerinde satış baskısının devam ettiğini belirtti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da tüm profesyonel ve amatör müsabakaları erteledi. Şubat ayında Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ hisseleri %4,5 değer kaybetti.

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticaret Yatırımlar AŞ borsada %6 değer kaybetti.

Borsada Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol Menajerlik Ticareti ise yatırımcılarına yüzde 7,8, Fenerbahçe Futbol AŞ yüzde 16,4 kaybetti.

BEŞİKTAŞ BU YILIN EN İYİ KAZANICISI

Yılbaşından bu yana spor kulüplerinin hisse performansına bakıldığında Beşiktaş ve Galatasaray’ın hisseleri yükselirken, Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin hisseleri düştü.

Aynı dönemde Beşiktaş %27,6, Galatasaray %11,6, Trabzonspor %23,2 ve Fenerbahçe %26,8 oranında değer kaybetti.

Analistler, Şenol Güneş’in teknik direktör olarak atanmasının ardından Beşiktaş’ın Spor Toto Süper Lig’de genel olarak başarılı bir tablo çizdiğini söyledi.

Spor Toto Süper Lig’in lideri Galatasaray, yeşil sahada bile başarılı bir performans sergiliyor.

Analistler, Fenerbahçe’nin bu yıla borsada iyi başlamadığına ve yatırımcılarının yılın ilk 2 ayında kaybettiğine dikkat çekti.

Zirveden çok uzakta olan Trabzonspor, borsa yatırımcılarının yüzünü güldürmedi.

FENERBAHÇE’DE PAZAR DEĞERİ DAHA FAZLA

Listede yer alan 4 spor kulübü arasında piyasa değeri en yüksek Fenerbahçe olurken, Fenerbahçe geçtiğimiz ayı 5 milyar 280 milyon 583 bin TL piyasa değeri ile tamamladı.

Fenerbahçe’yi 4 milyar 768 milyon 200 bin TL piyasa değeri ile Galatasaray, 1 milyar 840 milyon TL piyasa değeri ile Trabzonspor ve 1 milyar 819 milyon 200 bin TL piyasa değeri ile Beşiktaş izledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom