SPK’dan JP Morgan’a para cezası – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), iki şirketin halka arzını onaylayarak ABD’nin en büyük bankası JP Morgan’a idari para cezası verdi.

SPK haftalık bültenine göre, Anadolu Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 110 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımına yönetim kurulu onay verdi.

National Faktoring AŞ 110 milyon TL, Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ 140 milyon TL, Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ 65 milyon TL, Çağdaş Faktoring AŞ 170 milyon TL, Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ 350 milyon lira 1 milyar 840 milyon, Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin lira cinsinden borçlanma aracı ihracına ilişkin talebi kabul edildi.

Borçlanma aracı ihraç başvurusunda bulunmaya yetkili şirketler arasında 300 milyon TL ile İnfo Yatırım Menkul Değerler AŞ, 500 milyon TL ile Osmanlı Yatırım Menkul Değerler AŞ, 190 milyon TL ile Tam Finans Faktoring AŞ ve 250 milyon Euro ile Yapı ve Kredi Bankası yer aldı. .

5 ORTAK FON TÜZÜĞÜNE İZİN VERİLDİ

Kurul, Blupay Menkul Değerler AŞ adında bir aracı kurum kurulmasına izin verdi.

Hedef Portföy Yönetimi AŞ Bağımsız Özel Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ Gayrimenkul İştirak Yeni Evim Gayrimenkul Yatırım Fonu, Efor Gayrimenkul Yatırım Fonu, Downtown Otel Gayrimenkul Yatırım Fonu ve Göksu’nun kurulmasına ve katılımına imkan vermek ve iştirak etmek Gayrimenkul Yatırım Fonu Kat mülkiyeti ihracına ilişkin ihraç belgesi onay talepleri olumlu karşılanmıştır.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ, SPK’nın “Gayrimenkul Olmayan Gayrimenkulleri Değerlemeye Yetkili Şirketler” listesinde yer almakta olup; Lodos Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ ise “Makine ve teçhizatı değerlendirmeye yetkili şirketler” listesine alındı.

Nar Kitle Fonlaması Platformu AŞ’nin meclis tarafından öz sermayeye dayalı kitle fonlaması faaliyetleri yürütmek üzere yetkilendirilen platformlar listesine dahil edilmesi talebi memnuniyetle karşılandı.

JP MORGAN TARAFINDAN İDARİ YAPTIRIM

SPK, Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (PEKGY) 7 Temmuz’da yaptığı özel durum açıklaması öncesinde, PEKGY borsasında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak isme 610 bin 993 lira idari para cezası verilmesine karar verdi. 2020 Kamuyu Aydınlatma Platformu’na.

Borsa İstanbul AŞ piyasalarında gerçekleştirilen işlemlere ilişkin yapılan inceleme sonucunda 32 milyon 795 adet hisse senedinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının “a, b, d, e ve f bentlerine aykırılık” iddiasıyla JP Morgan Securities PLC’ye dava açıldı. Piyasayı bozan eylemlere ilişkin Bildirim n. VI-104.1″. 1.908 lira idari para cezası uygulandı.

Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin 1 Ocak – 30 Haziran 2022 hesap dönemine ilişkin bireysel ve konsolide finansal tablolarının incelenmesi sonucunda şirket ve 5 yönetim kurulu üyesi hakkında 139 bin 566 lira idari para cezası verilmesine karar verildi. şirketin idaresi.

Yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptığına inanılan 42 internet sitesine Türkiye’de yerleşik kişilerin erişiminin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca yasal işlem yapılmasına karar verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom