SPK’dan deprem nedeniyle yeni ilke kararları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kahramanmaraş merkezli ve toplam 10 ili etkileyen depremlerde konut, iş adresi veya şube hesabı bulunan müşterilere ilişkin duyurularını ve politika kararlarını yayımladı.

Sonuç olarak, kredi işlemleri, VİOP’lar ve kaldıraçlı işlemlere ilişkin mevzuat hükümleri, aracı kurumların kendi risk politikalarına saygı duymaları ve müşterilerin ihtiyaçlarını mümkün olduğunca dikkate almaları ölçüsünde esnek bir şekilde uygulanacaktır.

Esneklik getirmeye karar veren uygulamalar şunlardır:

“Müşterinin 6 Şubat tarihine kadar kredisiz sipariş nedeniyle ödemekle yükümlü olduğu tutarın tamamı veya bir kısmı takas tarihinde yatırılmamış veya tazmin tarihinde müşterinin aracı kurum nezdindeki hesabında bulunmamıştır”, en az yüzde 35”, “Ödünç alınarak alınan ve özkaynak olarak verilen sermaye piyasası araçlarını satarak kredi kapatma yetkisi verilen ve özkaynak tamamlama bildirimi gönderilen müşteriden alım emrinin olmaması, Bildirimin yapıldığı günden öz sermayenin tamamlanmasına kadar geçen süre içinde karşılanmaması”, “VİOP 6 Şubat ve öncesinde açıldı” “6 Şubat ve öncesinde açılan kaldıraçlı işlemlere ilişkin pozisyonlar için sürdürme marjı ve otomatik pozisyon kapatma oranları. “

Kredi işlemlerine ilişkin maddeler 10 Mart’a kadar, Viop ve kaldıraçlı işlemlere ilişkin maddeler ise 24 Şubat’a kadar esnek şekilde uygulanabilecek.

AÇIKTAN SATIŞ YASAĞI DEVAM EDECEK

SPK’nın duyurusunda dün itibarıyla Borsa İstanbul AŞ’nin borsalarında geçici olarak devreye alınan uygulamalara ilişkin değişiklikler de yer aldı.

Sonuç olarak, açığa satış işlemlerine ilişkin yasak devam ederken, yatırımcıların satacakları hisse senetleri için stok şartı kaldırılmıştır.

Kararlar doğrultusunda gün içinde açığa satış düğmesine basılmadan açılan ve aynı gün kapatılan pozisyonlar da açığa satış işlem yasağı kapsamına girecek. Kurul kararlarına uyulup uyulmadığının izlenmesi ve takibi yatırım şirketlerine aittir.

Ancak dün uygulamaya konulan “mevcut paya sahip yatırımcıların söz konusu menkul kıymetleri ancak ilgili menkul kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları aracılığıyla satabilecekleri” uygulamasına bugünden itibaren son verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.