SP, İngiltere’nin kredi notunu negatiften durağana çevirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) İngiltere, İtalya, Yunanistan ve Mısır ekonomilerini derecelendirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun teyit edildiği ve not görünümünün revize edildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun “AA/A-1+” olarak teyit edildiği, görünümün “negatif”ten “durağan”a çevrildiği belirtildi.

Açıklamada, İngiltere ekonomisinin bu yıl ılımlı bir şekilde daralmasının beklendiği, ancak kısa vadeli ekonomik aşağı yönlü risklerin azaldığına inanıldığı belirtildi.

Ancak orta vadeli büyümenin tarihi ortalamaların altında olmasını bekliyoruz” denildi. değerlendirme yapıldı.

İngiltere hükümetinin Eylül 2022’de önerilen fonsuz bütçe önlemlerinin çoğundan vazgeçme kararının ülkenin mali perspektifini desteklediğine dikkat çekilerek, başta doğal gaz olmak üzere düşen enerji fiyatları nedeniyle hükümetin enerji destek programının beklenenden önemli ölçüde ucuzladığı belirtildi.

Açıklamada, İngiltere ekonomisinin bu yıl yüzde 0,5 küçülmesinin ve önümüzdeki 3 yılda sırasıyla yüzde 1,5, yüzde 1,8 ve yüzde 1,6 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

MISIR’IN DERECE GENEL GÖRÜNÜMÜ REVİZE EDİLDİ

Ayrıca S&P, Mısır’ın kredi notunu “B/B” olarak teyit ederken, dış finansman riskleri nedeniyle görünümü “durağan”dan “negatif”e indirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, olumsuz görünümün, Mısır makamları tarafından uygulanan politika tedbirlerinin döviz kurunu istikrara kavuşturmada ve ülkenin yüksek dış finansman ihtiyacını karşılamak için döviz girişini çekmede yetersiz kalabileceği riskinden kaynaklandığı belirtildi. Açıklamada, Mısır ekonomisinin bu ve önümüzdeki 3 yılda yüzde 4 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

YUNANİSTAN’IN NOT GÖRÜNÜMÜ İSTİKRARDAN OLUMLUYA

Öte yandan S&P, Yunanistan’ın kredi notunu “BB+/B” olarak teyit ederek, görünümü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

S&P tarafından yapılan açıklamada, olumlu görünümün Yunanistan’ın yapısal reformları uygulamadaki son dönemdeki güçlü performansını artıracağı ve hükümetin genel olarak sürdürülebilir kabul edilen iyileştirmelerle mali açığı beklenenden daha hızlı kapattığı görüşünü yansıttığı belirtildi. Açıklamada, Yunan ekonomisinin bu yıl %2,5, gelecek yıl %2,4, 2025’te %2,9 ve 2026’da %3,1 büyümesinin beklendiği belirtildi.

İTALYA SIRALAMASI DEĞİŞMEDİ

Kredi derecelendirme kuruluşu, İtalya’nın kredi notunun “BBB/A-2”, görünümünün ise “durağan” olarak teyit etti.

İtalyan ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4, gelecek yıl yüzde 1, 2025 ve 2026’da ise yüzde 1,4 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.