SON DAKİKA HABERİ: Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde kapsam genişledi (Asgari ücret ve EYT mesajı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Son dakika haberi! 

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde kapsam genişledi.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, düzenlemeye 50-D’li araştırma görevlilerini ve sözleşmeli Kültür Bakanlığı sanatçılarını da kapsama dahil ettiklerini deklare etti.

Araştırma görevlileri ve sanatçılar, pazartesi günkü kabine sonrası meydana getirilen açıklamalarda yer almayan gruptaydı.

KAPSAMDA GENİŞLEME KAÇ KİŞİYİ ETKİLEYECEK?

50-D kapsamındaki araştırma görevlisi sayısı 40 bine yakın. Sözleşmeli Kültür Bakanlığı sanatçılarının sayısının 3 bine yakın olduğu belirtiliyor. 

200 BİNE YAKIN KİŞİ SÜRE ARANMAKSIZIN KADROYA GEÇECEK

Düzenlemeyle halihazırda görevde bulunan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dahil) ve bazı kurumsal sözleşmeli personel ile yöresel idarelerde vazife meydana getiren ortalama 197 bin sözleşmeli personel süre aranmaksızın derhal ekibe geçirilecek.

Sayıları ortalama 227 bin olan ve 3+1 modeline nazaran istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler, sıhhat çalışanı ve din görevlileri de süre aranmaksızın derhal ekibe geçirilecek.

İSTEĞE BAĞLI OLARAK KADROYA GEÇİLECEK

Kapsama giren sözleşmeli personel isteğe bağlı olarak ekibe geçebilecek. Ekibe geçmek istemeyenlerin hakları görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak.

Dört yıldan daha azca hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonrasında kurum içi yada kurumlar arası nakli yapılabilecek.

Yöresel idarelerde aynı şartlarda ekibe geçirilen sözleşmeli personelin bir tek yöresel idareler içinde yer değiştirebilmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda, kamudaki ortalama 520 bin sözleşmeli personelden 424 bininin işgören kadrolarına atanabilmesine olanak sağlanıyor.

KİMLER KAPSAM DIŞI OLACAK?

Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden kısmi zamanlı ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri personel, KİT çalışanı, meclis danışmanları, Sıhhat Bakanlığı yöneticileri ile çalışanının tamamı sözleşmeli olan kurumlarda çalışanlar ekibe geçiş kapsamı haricinde duracak.

“EYT KAPSAMINDAKİLERİN SAYISI AYDAN AYA DEĞİŞİYOR”

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, milyonlarca kişinin  beklediği asgari ücret ve EYT ile ilgili açıklamalar da yapmış oldu.  

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mevzusundaki çalışmalara değinen Alim, bu mevzuda epey mesafe aldıklarını ve emek harcamayı aralık ayında Meclis’e intikal ettireceklerini söylemiş oldu. Emeklilik sisteminde prim gün sayısı, yıl ve yaş olmak suretiyle üç kriterin bulunduğunu anımsatan Alim, şunları söylemiş oldu:

“Öteki iki şartı doldurup yaşı bekleyenler var. ‘Asla yaş şartı olmasaydı bugün kaç şahıs emekli olabilir’ diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran sayıları 1,5 milyonun birazcık üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon yada aralık sonu itibarıyla da tahmin ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir yada değişebilir. Biz bu tarz şeyleri dikkate alan bir emek harcama yapıyoruz. Şu demek oluyor ki şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın birazcık daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Yaş şartı asla olmasaydı emekli olabileceklerden bahsediyorum. Yoksa ne bileyim, 40’lı yaşlarda olanlar var. Onların büyük bir çoğunluğunun, bu bahsettiğim sayının haricinde kalanların özellikleri prim gün ve yıl sayılarındaki eksikliktir. O iki şartta bir değişim yapmıyoruz. Süreç devam ediyor. Düzenlemenin kapsamını çalışmamız bittikten sonrasında kamuoyuyla paylaşacağız.”

“ASGARİ ÜCRET TESPİTKOMİSYONU GELECEK HAFTA TOPLANACAK”

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin belirlenmesine sürecine ilişkin detayları de paylaşan Alim, “İşçilerimiz, Türkiye’nin emekçileri şundan güvenli olsunlar, onları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen yıl hayata geçirmeye çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi derhal onun üstüne aritmetik olarak yüzde 80’in üstünde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik fakat enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız” dedi.

Asgari ücret görüşmelerinin takviminin belirlenmesi için yarın TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile görüşeceklerini anımsatan Alim, gelecek hafta da Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağını dile getirdi.

Atalay ve Akkol ile komisyon toplantısıyla başlamış olacak sürecin şartlarını görüşme edeceklerini vurgulayan Atalay, asgari ücret başta olmak suretiyle emek harcama hayatıyla ilgili mevzularda HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile de görüşeceğini duyurdu.

Bakanlık olarak asgari ücretle ilgili anket emek harcaması yaptırdıklarını anımsatan Alim, bu çalışmada ufak, orta ve büyük işletmelerde çalışan işçiler ile işverenlerin yanı sıra öteki vatandaşların asgari ücretle ilgili beklentilerini öğrenmeye çalışacaklarını kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.