SON DAKİKA HABERİ: Merkez Bankası şubat ayı faiz kararını açıkladı (Faiz kararı ne oldu?) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

GEÇEN YIL 5 PUAN İNDİRİMİ

Geçen yıl üst üste dört kez faiz indirimine giden Merkez Bankası, Kasım ayı toplantısında faiz indirim sürecinin sona erdiğini açıklamıştı. Aralık ayında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Merkez, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım toplantılarında toplam 5 puan indirim yaptı. Resmi oran %14’ten %9’a düşürüldü. Böylece politika faizi Eylül 2020’den bu yana ilk kez tek haneye indi.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR?

AA Finans’ın anket yaptığı çoğu ekonomist, TCMB’nin faiz oranlarını indirmesini bekliyordu.

10 ekonomist şu anda %9 olan resmi faizin 100 baz puan indirileceğini söylerken, 1 ekonomist bu indirimin 150 baz puan olacağını tahmin etti. Altı ekonomist politika faizinin sabit tutulmasını bekliyordu.

“DEPREM YAKIN DÖNEMDE EKONOMİK FAALİYETİ ETKİLEYECEK”

Karara ilişkin Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada deprem felaketine vurgu yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yüzyılın felaketi öncesi öncü göstergeler, 2023’ün ilk çeyreğinde iç talebin dış talebe göre daha canlı olduğunu ve artan bir büyüme trendinde olduğunu gösteriyor. Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor. kısa vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi, orta vadede ise ekonomik aktiviteyi etkilemesi ve Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkisinin olmaması beklenmektedir Turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı Ayrıca, iç tüketime olan talep, enerji fiyatlarının yüksek seviyesi ve ana ihracat pazarlarındaki zayıf ekonomik aktivite cari denge üzerindeki riskleri canlı tutuyor.

Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi fiyat istikrarı açısından önemlidir. Kredilerin büyüme hızı ve ekonomik aktivite ile sağlanan finansman kaynaklarının amacına uygun olarak karşılanması dikkatle izlenmektedir. 2023 para politikası ve liralaştırma metninde de belirtildiği üzere Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm politika araç setini 2023 hedefleri ile uyumlu hale getirecektir. liralizasyon. Konsey, afetin etkilerini en aza indirmek ve gerekli dönüşümü desteklemek için yeterli mali koşulların oluşturulmasına öncelik verecektir.”

“DEPREM SONRASI TOPLANTI İÇİN İNDİRİM YETERLİDİR”

Enflasyonun seviye ve gidişatında iyileşmeler görülmeye başlanırken, depremin neden olduğu arz-talep dengesizliklerinin enflasyon üzerindeki etkileri yakından izleniyor: “Kurul 50 baz puan indirime gitme kararı aldı. Bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarın korunması ve deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşünde olup, 2023 yılının ilk yarısında meydana gelecek depremin etkileri yakından izlenecektir.” söylendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.