SON DAKİKA HABERİ: Hangi borçlar yapılandırma kapsamında, borç yapılandırması nasıl yapılır? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Son dakika haberi! 

Ahmet Ergen/NTV Ankara

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi hayata geçiyor.

Paket, gelecek hafta başlangıcında Kabine toplantısında değerlendirilecek.

Yapılandırma paketiyle ilgili fazlaca hususi ayrıntılara NTV ulaştı.

KRİTİK TARİH 31 ARALIK 2022

Buna bakılırsa 31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak.

VERGİ, PRİM VE CEZALAR KAPSAMDA

Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve yönetimsel cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

Şirketlere matrah artırımı, kasa ve yığın affı imkanı sağlanacak. 

BELEDİYELERE OLAN BORÇLARA DA YAPILANDIRMA

Belediyelere olan borçlar, su ve tahsil kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

TAKSİTLİ ÖDEME İMKANI

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında mühim seviyede silinme meydana gelecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu şeklinde peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90’a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altnda olan borçların tamamının silinmesi söz mevzusu olabilir. 

KABİNE’DE ELE ALINACAK

Yapılandırma paketi pazartesi günü Kabine’de masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paketin ayrıntılarını açıklaması planlanıyor. 

NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması planlanıyor. 

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK? 

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları hemen hemen kesinleşmemiş yada dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu tahsil kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve toplumsal güvenlik kurumu tarafınca takip edilen sigorta primlerini kapsaması planlanıyor.

BORÇ  YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR? 

Borç yapılandırma başvurusunu yapabilmeniz için öncelikle güncel borcunuzu sorgulamalısınız. Borç yapılandırma başvurusunu yalnız güncel vergi borcu bulunan kişiler yapabilir. Güncel borcunuz var ise, müracaat için belirlenen tarihler içinde dilekçe doldurarak bizzat devlet dairelerine giderek, e-posta ile yollayarak yada web üstünden T.C kimlik numaraları ile başvurularını yapabilirler. İnternet üstünden başvurusunu Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden yapabilirsiniz.

Vergi borçlarını yapılandırmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, bu işlemi web üstünden gerçekleştirebilirler. Vergi öteki bir deyişle maliye borcu yapılandırma için bireylerin, kurumların yada kuruluşların ilk olarak ödemeleri ihtiyaç duyulan tutarı sorgulamaları gerekir. Meydana getirilen sorgulama işlemi sonrasında ise ortaya bir borç çıkmışsa taksitlendirmeye izin verilir. Ek olarak yapılandırma için vergi affının da içinde bulunulan yılda çıkmış olması zorunludur.

Vergi borcu yapılandırma işlemi için gerçek ve tüzel kişilere belirli bir tarih aralığı sunulur. Bu kişiler söz mevzusu vakit aralığı içinde şahsen yada elektronik posta yolu ile talepte bulunabilirler. Yapılandırma talebi için vergi dairelerine dilekçe göndermek gerekir. Bahsi geçen dilekçeyi fiziki yada sanal ortamdan ilgili kuruma iletmeniz mümkündür.

Vergi borcu yapılandırma işlemini direkt web vesilesiyle yapabilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak Gelir Dairesi Başkanlığı sitesine giriş yapmanız gerekir. Siteye girdikten sonrasında ise ‘’İnternet Vergi Dairesi’’ ekranı üstünden istenilen bilgiler sırayla doldurulur. İletişim, adres ve kişisel detayları, söz mevzusu forma eksiksiz bir halde girdikten sonrasında ise yapılandırma başvurusunu yapabilirsiniz. Yapılandırmak istediğiniz borcu ve ilgili vergi dairesini seçerek işleme devam etmeniz mümkündür. İşlemin son aşamasında ise söz mevzusu forma onay vererek yapılandırma başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

BORÇ YAPILANDIRMASI NEDİR? 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, senenin belirli dönemlerinde vergi ödemelerinde yapılandırmaya gider. Meclis kararıyla sağlanan bu ödeme kolaylığı, vergi borcu bulunan tüm vatandaşları ve tüzel kişileri ilgilendirir.

Gerçek ve tüzel kişiler için vergi borcu yapılandırma bilgileri merak mevzusudur. Vergi borcu yapılandırması kapsamında kabul edilen borçlar ise söz mevzusu yıl içinde alınan karara bakılırsa değişim gösterir. Sadece çoğu zaman yapılandırmaya dâhil edilen vergi çeşitleri şu şekilde sıralanır:

– Hemen hemen kesinleşmemiş yada dava sürecinde olan yönetimsel para cezaları
– Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tahsil kredileri
– Askerlik cezaları
– Nüfus cezaları
– Trafik cezaları
– Otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları
– Gümrük cezaları

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafınca takip edilen sigorta primleri
Belediyelere, il hususi idarelerine ve bakanlıklara ilişkin borçlar, yapılandırma sürecine dâhildir. Listede sıralanan ödemelerin yanı sıra gelir, gümrük, emlak ve motorlu taşıtlar vergileri de yapılandırma kapsamına alınabilir. Senenin belli dönemlerinde meydana getirilen düzenlemeler, söz mevzusu borçlarda değişim yaratabilir. 

BORÇ YAPILANDIRMADAN KİMLER YARARLANIR?

Vergi borcu yapılandırma, devlete ödenmesi ihtiyaç duyulan ücret mevzusunda güçlük yaşayan kişiler ve kurumlar açısından ehemmiyet teşkil eder. Söz mevzusu işlem yardımıyla taksitler hâlinde borç ödemelerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Vergi borcu sebebiyle mahkeme süreci yaşamamak isteyen kişiler, yapılandırma yoluna gidebilir. Ek olarak mevcut borca uygulanan faiz cezasını ödememek için de vergi yapılandırması avantaj sağlar.

Vergi borcu yapılandırma avantajları ise şu şekilde sıralanır:

– Mevcut verginin aslına bağlı olan cezalar silinir.
– Mevcut verginin aslına bağlı olmayan cezaların yarısı silinir.
– Ödenmesi ihtiyaç duyulan borcun gecikme faizi ve zammı şeklinde ücretler ortadan kalkar.
– Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık değişiklik oranına bakılırsa belirlenen faiz ödemesinden yararlanılabilir. 

Devlete ödemekle yükümlü olduğu tutarı aksatmak istemeyen gerçek ve tüzel kişiler için yapılandırma işlemi mühim avantajlar sağlar. Borçtan kaynaklı tüm ihtimaller içinde cezai yaptırımlardan kurtulabilmek adına da yapılandırmadan faydalanabilirsiniz. Bahsi geçen işlemin peşinden ilk taksitte borcun tamamının ödenmesi hâlinde ise faiz indirimi almaya hak kazanmak mümkündür. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket