SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT ve asgari ücret açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere açıklamalar yapmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca kişinin merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi ve asgari tutara ilişkin konuştu.

“EYT mevzusunun 2023’e girmeden gündemden kalkacağını, geniş kapsamlı bir çözüme kavuşacağını söyleyebilir miyiz?” sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemiş oldu:

“Doğal bizim hedefimiz, arkadaşlarımızla da yaptığımız görüşmelerde, bu yıl sonuna kadar emeklilikte yaşa takılanlar vakasını çözmek. Asgari ücret meselesiyle ilgili emek harcamalar da aynı şekilde esasen yoğun bir halde devam ediyor. 2023’e bu iki mühim mevzuyu masamızın üstünden kaldırarak girelim diyoruz. Emek verme bu istikamette devam ediyor. İnşallah güzel bir neticeye varır ve böylece de adımı atarız.”

BAKAN BİLGİN: TEKNİK SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim dün yapmış olduğu açıklamada, EYT’ye ilişkin teknik sorunların çözüldüğünü ve altyapıyı oluşturduklarını deklare etti. Bakan Alim, “İstifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” ifadesini kullandı.

ASGARİ ÜCRETTE İKİ TUR YAPILDI

Asgari ücret görüşmelerinde ise ikinci tur geride kaldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dün gerçekleşen ikinci görüşmesi sonrasında hemen hemen bir sayı ortaya çıkmadı. Üçüncü toplantının ne süre yapılacağı belirsiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.