SON DAKİKA HABERİ: BM’den depremzedeler için 1 milyar dolarlık yardım çağrısı – Son Dakika Dünya Haberleri

0

Son Haberler! Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmaya çalışıyor. Dünyanın birçok ülkesi de yardım için seferber oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) de Türkiye’deki depremzedeler için yardım çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yüzyılın en büyük depreminden etkilenen Türk halkı için insani yardım çağrısında bulundu.

Finansmanın üç aya yayılacağını ve hükümetin yaptığı çalışmalara insani yardım kuruluşlarının katkısını hızlandırmayı hedeflediğini belirten Guterres, gıda, güvenlik, eğitim alanlarında 5,2 milyon kişiye yardım sağlanacağını söyledi. , su ve barınak.

Guterres, “Türkiye, dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke ve yıllardır Suriyeli komşularına karşı çok cömert davranıyor” dedi. ifadesini kullandı.

Guterres, dünyanın dört bir yanında yardım çığlıkları atanlarla dayanışma içinde olan Türk halkına destek verme zamanının geldiğini belirterek, “Bugün BM, 2015’in en büyük depreminden etkilenen Türk halkı için 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısında bulunuyor. Yüzyıl”. açıklama yaptı.

Kaybedecek zaman olmadığını ve ihtiyaçların çok büyük olduğunu kaydeden Guterres, “Uluslararası toplumu çağımızın en büyük doğal afetine karşı bu girişime tam destek vermeye çağırıyorum.” açıklamasını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.