Silivri’deki doğalgaz tesisi ihtiyacın yüzde 25’ini karşılayacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye’nin ilk yeraltı doğalgaz depolama tesisi olan Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi, kapasite artışı sonrası bugün açılıyor.

Açılış öncesi Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV’ye açıklamalarda bulunmuş oldu. 

Avrupa’daki enerji krizine değinen Dönmez, “Tüm dünyada bilhassa Avrupa’da sıkıntılı bir süreç var. Biz öncesinden bu durumu görerek fiziki altyapımızı güçlendirdik” dedi.

Yeraltı doğalgaz depolama tesislerinin kış aylarında artan talebi karşılamak için projelendirildiğini kaydeden Dönmez, açılışı yapılacak tesisin kapasitesinin 2,8 metreküpten 4,6 milyar metreküpe yükseleceğini söylemiş oldu. 

Dönmez, “Günlük sisteme verilen gaz miktarı 28 milyon metreküptü. Bu proje ile 75 milyon metreküpe kadar gaz vereceğiz. Bunun anlamı şu bir tek bu tesis bile kış aylarında ülke ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayabilecek seviyede” dedi.

Tuz Gölü’ndeki projeye ilişkin data de veren Dönmez, “Onun da ilk fazı bitti. 1.2 milyar metreküplük depolama hacmine haiz. Orada da emek harcamalar sürüyor. 2 yıl içinde oradaki depolama kapasitemizi de 5.4 milyar metreküpe ulaştıracağız. Bugün 6 milyar metreküp olan depolama hacmimiz 10 milyar metreküpe çıkmış olacağız” diye konuştu.

KARADENİZ GAZI MARTTA

Bakan Dönmez Karadeniz gazıyla ilgili suali da yanıtladı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Dönmez, “Boru hatta serimleri tamamlandı, testleri yapılıyor. Gelecek yıl mart ayında vatandaşlarımızla buluşturmuş olacağız gazı” ifadelerini kullandı. 

DOĞALGAZA ZAM OLACAK MI?

Bakan Dönmez’in gündeminde savaşla beraber artan gaz maliyetleri de vardı. Artan fiyatların doğalgaza zam olarak yansıyıp yansımayacağına ilişkin soruya Dönmez, şu yanıtı verdi:

“Bu senenin başındaki seviyelere hala inmedi gaz tutarları. Şubat-mart ayında çıkan cenk sebebiyle yazları anormal fiyatlar gördük.Temmuz-ağustosta bin metreküp fiyatı 3 bin dolarların üzerini görmüş oldu. Kriz öncesi seviyelerden hala oldukça fazla. Bugün piyasada 1500 dolar seviyelerinde. Hükümetimiz artan fiyatlardan korunması ihtiyaç duyulan kesimleri rahatlatmak için sübvanse etmek suretiyle artan maliyetleri büyük oranda hükümetimiz kendisi üstlendi. Politikamızda bir değişim olmayacak. Vatandaşımız lehine yapılması gerekenlere devam edeceğiz.”


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.