SGK’dan ‘Emeklilere yüzde 30’dan daha düşük zam yapıldı’ iddiasına yanıt – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), 2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak suretiyle 2023 yılı talepte bulunan emeklilerin aylıklarının da yüzde 30 oranında artırıldığını bildirdi.

SGK’den meydana getirilen açıklamada, bazı basın gösterim organlarında emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük zam yapıldığına yönelik haberler çıkmış olduğu açıklandı.

Sigortalıların aylıklarının, hizmetin geçmiş olduğu dönemlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde ve aylık talep yılı esas alınarak hesaplandığı vurgulanan açıklamada, “Sigortalının gün ve kazançlarında bir değişim olmasa da her senenin TÜFE, gelişme hızı, aylık artışı verileri değişik olduğundan talep yılına nazaran aylık miktarı değişebilmektedir.” bilgisine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak suretiyle 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır. Aylık hesaplama sisteminde bir değişim yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer edinen kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır. Ek olarak, EYT kapsamındaki sigortalılar için değişik bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah oranı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir.

Meydana getirilen son düzenleme ile en düşük aylık miktarı dosya bazında 5 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5 bin 500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.