SGK, EYT düzenlemesi sonrası yoğun başvurular ile ilgili açıklama yaptı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK), emekli yaşlılar (EYT) düzenlemesi sonrası yoğun sorularla ilgili açıklama yaptı.

SGK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1.3.2023 tarihli ve 7438 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, kamuoyunda emeklilik yaşını (EYT) geçmiş kişiler olarak bilinen vatandaşlarımız için çıkarılmıştır. 3.3.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mevzuat gereği yaşlılık aylığı alma şartlarını taşıyan sigortalılarımız, işverenleri tarafından istifa dilekçesi verildikten sonra aylık alabilmeleri için kurumumuza gönderilmektedir. “Belge geliri/aylık/çek iste” ile uygulama Yeterli.

Bununla birlikte, sigortalıların işverenler istifa bildiriminde bulunmadan önce “Emekli” yazısı almak üzere Enstitümüze yönlendirildiği tespit edilmiş olup, sigortalının emekli olabilmesi için bu yazının Enstitümüzden alınmasına gerek yoktur.

Enstitümüzün e-Devlet platformu üzerinde sunduğu hizmetlerden “SGK Kayıt ve Hizmet Beyanı”, “Sosyal Sicil Belgesi” ve “Çalışma Hayatı” ile www.sgk adresinde yer alan “Emekli Olduğumda” uygulamaları yer almaktadır. . Gov.TR Emekli maaşı için uygun olması gereken koşullar, bu koşulları karşılayıp karşılamadıkları ve bunları ne zaman karşılayacakları, sigortalının kaydı ve hizmet hakkında bilgi dahildir.

Bu nedenle işverenler söz konusu belgeleri temin etmesi için sigortalıyı Enstitümüze yönlendirmez, e-Devlet üzerinden elde edilecek bilgi ve belgelere istinaden istifalar düzenler, sadece sigortalılar için Enstitümüzden resmi yazı talep eder. hizmetlerinde tereddüt ettikleri kişilere, emeklilik sürecini en kısa sürede sonuçlandırmak ve sigortalıların herhangi bir sorun yaşamamasını sağlamaktır.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom