SEDDK’dan hasar ödemesi açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından sigorta sektörü gibi tüm risk hesaplamaları için çeşitli modeller yaptıklarını belirterek, gayrimenkulde bu modellerden yararlandıklarını söyledi. ticari ve benzeri alanlar.

Eroğlu, DASK ile birlikte depremin ilk gününden itibaren sigortalıların teminat açığını kapatmak için çeşitli tedbirler aldıklarını söyledi.

“Bu kapsamda özellikle DASK’ın faaliyetlerini düşündük, orada çok olağanüstü bir durum var, vatandaşlarımız zor durumda. Dolayısıyla poliçesi bittiğinde poliçesini yenilemeye kalkışmasınlar. Bu nedenle aldığımız ilk önlem, 6 Şubat’ta yani deprem gününden itibaren OHAL süresince süresi dolan tüm poliçelerimizin vadelerini otomatik olarak 8 Mayıs’a kadar uzattık. tabi ki ödeyebilirler ama ödeme durumu yoksa tüm poliçe sürelerimizi 8 Mayıs’a kadar tahsilatsız olarak uzattık.”

“ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDA MAYIS AYINA KADAR GEÇME CEZASINI KALDIRDIK”

SEDDK Başkanı Eroğlu, bu dönemde özellikle zorunlu trafik sigortasındaki gecikme cezasını kaldırdığını belirterek, orada çalışma koşullarının sağlanmadığını düşünerek statik IP uygulamasını askıya aldıklarını, poliçe kesme imkanı sağladıklarını söyledi. dünyanın dört bir yanından türkiye

Eroğlu, yeni politikalarda vatandaşların tahsilatlarla uğraşmak zorunda kalmaması için tahsilatı Mayıs ayına ertelediğini söyledi. dedi.

“EV VE ARAÇ ÖDEME KAPSAMI BAŞLADI”

Mehmet Akif Eroğlu, depremin ilk anından itibaren DASK ile yakın bir şekilde çalıştığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Şu anda o bölgede 1.129.000 DASK poliçesi var. O bölgede yaklaşık 2.150.000 konut var ve bunların yaklaşık yüzde 50’si sigortalı. DASK hemen ilk 24 saatte hasar takibine ve tazminat ödemeye başladı. Bu da önemli. DASK için.Bir şey.DASK’ın Ankara’da acil ve devamlılık merkezi var.İstanbul’a özel tasarlanmamıştı.İstanbul’daki deprem de öngörüldüğü için ofis şeklinde organize edildi.İlk günden itibaren DASK yönetimi TCMB’ye gitti. olağanüstü süreklilik merkezi Acil müdahale masasını kurduk ve krize “DASK ile birlikte yönetmeye oradan devam ettik. Hemen hasar tespit çalışmalarını tamamlamaya ve ödemeleri yapmaya başladık. DASK kurumumuz, özellikle ağır hasarlar ve tamamen yıkılan evler için vakit kaybetmeden tazminat ödemeye başladı.”

Bölgede yaklaşık 2 milyon 150 bin konut, 3 milyon 150 bin araç olduğunu belirten Eroğlu, sigorta sektörünün bunlara kefalet ödemeye başladığını vurguladı.

“BAŞVURU 600 BİNDEN DASK İÇİN BEKLİYORUZ”

SEDDK Başkanı Eroğlu, bölgede DASK poliçeli sakinlerinin sayısının 1 milyon 129 bin olduğuna dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Rakamlar her zaman değişiyor ama son aldığım verilere göre DASK’a 215 bin hasar açıklaması yapıldı. Felaketin boyutunu anlamak için şunu söyleyeyim: DASK 2000 yılında kuruldu. DASK’ta 20 yılda açık dosya sayısı 115 bin, mesela yakın zamanda Elazığ’da deprem oldu, açık dosya sayısı 30 bin, ödenen miktar yaklaşık 35 milyon TL, DASK’ın 20 yılda ödediği toplam tutar yıl 1.5 milyar TL.Bu depremde yani 10 ili vuran ve “yüzyılın felaketi” dediğimiz depremde beklediğimiz dosya bunların sayısı 600 bin.Dolayısıyla buradaki zararlar belli ki milyarları bulacak. .”

ARAÇLARIN YÜZDE 17’Sİ GARANTİLİ

Mehmet Akif Eroğlu, deprem sonrası DASK’a başvuru yoğunluğunun yaşandığını, deprem bölgesi dışındaki illerde ilk 24 saatte 50 bin başvuru yapıldığını, toplamda 200 bin poliçe artışı yapıldığını söyledi.

Deprem ülkesi Türkiye’de sigorta bedelinin artırılması gerektiğini ifade eden Eroğlu, “Bugün ortalama bir DASK poliçesi 300 lira civarında. 100 metrekare diyelim. Teminat 300 bin liraya kadar çıkabiliyor. 640.000 lira olan maksimum limit, birinci derece deprem bölgelerinde bile maksimum 600 liraya kadar çıkabiliyor, yani 500-600 liralık bir poliçe ile 600.000 liralık bir garantiniz var. Konya’ya gittiğinizde 100 TL, Ankara’da 250 TL. Bu nedenle vatandaşlarımızın DASK poliçesine mutlaka üye olması gerekiyor.” dedi.

Eroğlu, sigortanın hızlı nakit akışı sağladığı için devletin yükünü üstlendiğini ve vatandaşı rahatlattığını söyledi.

DASK’ın en temel inşaat maliyetlerini karşıladığını belirten Eroğlu, ‘Sigortalı vatandaşlarımız kendi konut inşaat maliyetlerinin daha yüksek olduğunu düşünürlerse, özel sektördeki acentelerimiz aracılığıyla gönüllü yangın dediğimiz ek deprem teminatını da alabilirler. Bu durumda alınan para fiilen artıyor.Hem özel sektörden hem de DASK’tan alma imkanınız oluyor.Deprem bölgesinde 2 milyon 150 bin konut için isteğe bağlı sigorta oranı yüzde 20.Arabaları bir daha görüyorsunuz.Arabalar Enkazın altında milli servet var.Hepsi küstahlaştılar.Orada sigorta (sigorta) oranı %17.Yani aslında vatandaşlarımıza bu felaketi fırsat bilip ‘sigorta’ konusunda biraz daha duyarlı olmalarını tavsiye ederim. çok uygun primlerle teminat alabiliyoruz.” o ifadeleri kullandı

Eroğlu, halihazırda DASK’lı vatandaşlardan poliçelerinin metrekarelerini evlerinin metrekareleriyle karşılaştırmalarını isteyerek, eksik olmaması gerektiğini vurguladı.

Trafik sigortasının deprem teminatı ödemediğini ve kasko poliçesinin böyle zamanlarda devreye girdiğini hatırlatan Eroğlu, “Şu anda o bölgede 3 milyon 150 bin aracın sadece yüzde 17’sinin sigortası var. 1 milyar TL fayda yapıldı.’ dedi.

O bölgede ticari fabrika ve işyerleri için sigorta koruması olduğunu ifade eden Eroğlu, “Bizim de iş durması, kar kaybı ve fiziki zararla ilgili çalışmalarımız var. 12 milyar lira civarında bir maliyet çıkmasını bekliyoruz çalışmalarımızda oradan geliyor.” sektörümüzle “Sektörümüz 1 milyar lirası ticari işyerleri için 12 milyar lirası olmak üzere 13 milyar lira ayırdı. Derhal zararları tespit edip ödemelere başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hayat sigortalarında beklenen tazminat ödemesi 850 milyon TL
Hayat sigortası ve bireysel emeklilik konularına vurgu yapan Mehmet Akif Eroğlu, deprem bölgesinde 1 milyon 700 bin kişinin hayat sigortası yaptırdığını, toplam teminatın 234 milyar TL olduğunu, 850 milyon TL tazminat beklediklerini söyledi.

Sadece hayatını kaybedenler için değil, yaralananlar için de engellilik olduğunu ve hayat sigortasının da engelliliği kapsadığına dikkati çekerek, “Ancak maliyetlerin durumu çok fazla olmadığı için tahmin etmek gerçekten zor. . Bireysel emeklilik katılımcımızın bu bölgede vefatı varsa, bunun tespiti üzerine mirasçılarına derhal ödeme yapılabilir.” konuşmasını tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.