Sanica Isı Sanayi halka açılıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer edinen üretim tesislerinde açık oturum radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle sektöründe Türkiye’nin önde gelen endüstri kuruluşlarından kabul edilen Sanica Isı, halka arz için Ana para Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay aldı.

Dünyanın dört bir yanına, toplam 54 ülkeye, ihracat gerçekleştiren Sanica Isı’nın halka arzı Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde, 34 aracı kurumun yer almış olduğu ortaklık vesilesiyle gerçekleştirilecek. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal kıymetli paylarının halka arzı için, 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yöntemiyle, hisse başına 20,03 durağan(durgun) fiyattan talep toplanacak. Halka arzın tamamlanmasından sonrasında Sanica Isı paylarının Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlaması umut ediliyor.

“TÜRKİYE VE DÜNYADA SEKTÖRÜN TANINAN MARKASIYIZ”

Sanica Isı’nın halka arzı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın son yıllarda devreye giren yatırımlarıyla süratli bir halde büyüdüğüne dikkat çekerek, gelecek dönemde de organik, inorganik gelişme fırsatlarını etkin bir halde değerlendirerek global bir marka olmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Fatinoğlu, “Açık oturum radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları olmak suretiyle üç ana grupta gerçekleştirdiğimiz üretimle Türkiye’nin önde gelen endüstri kuruluşlarından biriyiz. Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer edinen üretim tesislerimizde tamamen yerli ve ulusal üretim anlayışıyla ürettiğimiz açık oturum radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçalarını dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Fatinoğlu Grubu’nun endüstri üretimi mevzusundaki 40 senelik informasyon ve deneyimi ile kurumsal yönetim anlayışının katkısıyla, Sanica Isı olarak, kurulduğumuz ilk yıldan itibaren hep büyüyerek sektörümüzde dünyanın ve Türkiye’nin malum markaları arasına girdik” dedi.

“PANDEMİNİN TÜM KISITLARINA RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK”

Fatinoğlu, pandemi döneminde tüm dünyada yaşanmış olan tedarik sorunları, engellemeler ve inşaat sektörü ile altyapı projelerinin daralmasına karşın Sanica Isı olarak, kuvvetli bir halde büyümeye devam ettiklerini söylemiş oldu.

Fatinoğlu, “Bundan önceki yıla kıyasla net satışlarımızı yüzde 91,4’e yakın artırarak 2021 yılı sonu itibariyle 713 milyon liraya çıkardık. 2021 senesinde yakaladığımız gelişme ivmesini bu senenin ilk yarısında da sürdürdük. Bu senenin ilk yarısında net satışlarımız geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 83 oranında arttı. Sanica Isı olarak, 2022 sonunda net satışlarımızı bundan önceki yıla kıyasla yüksek oranlı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Sanica Isı’nın sürdürülebilir gelişme ve verimlilik odaklı yönetim anlayışıyla kârlılığını da istikrarlı bir halde artırdığına dikkat çeken Fatinoğlu, 2021 yılı sonu itibariyle net kârın 79.5 milyon lira, faiz ve vergi öncesi kârın (FAVÖK) ise 192.0 milyon lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

54 ÜLKEYE İHRACAT

Sanica Isı’nın dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye, açık oturum radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın bu senenin ilk yarısı itibariyle net satış gelirinin yüzde 54’ünin ihracattan geldiğine dikkat çekti. Fatinoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıklamış olduğu verilere bakılırsa, son 10 senedir her yıl Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçı şirketi içinde yer alıyoruz. Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine bakılırsa de Sanica Isı olarak, Türkiye’nin en fazlaca plastik boru ve bağlantı parçaları ihracatı meydana getiren firmasıyız. Nitekim Sanica Isı olarak 2018 yılından beri İSİB, “En Oldukça Plastik Boru ve Bağlantı Parçaları İhracatı Icra eden Şirket” birincilik ödülünü alıyoruz” dedi.

800’DEN FAZLA BORU VE BAĞLANTI PARÇALARI ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinden açık oturum radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimi ile sektöründe dünyanın ve Türkiye’nin malum markalarından biri bulunduğunu vurgulayan Fatinoğlu şunları söylemiş oldu;

“Sanica Isı olarak birçok değişik boyut ve tipte açık oturum radyatör üretiyoruz. Açık oturum radyatör üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri konumundayız. Sanica Isı adına tescilli olan Sanica ve Energy markalarımızla pazarda kuvvetli bir halde yer alıyoruz. Açık oturum radyatör üretimimizi Manisa Akhisar OSB 35 bin metrekare kapalı alan olmak suretiyle toplam 57 bin metrekare bir alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Alarko Carrier’den satın aldığımız üretim hattıyla beraber senelik 3 milyon 305 bin metre tül üretim kapasitesine ulaştık. 2021 yılı sonu itibariyle radyatör üretimimizin yüzde 78’sını ihraç ediyoruz. Boru ve bağlantı parçaları gurubunda ise İstanbul Beylikdüzü ve Elazığ OSB olmak suretiyle iki üretim tesisimizde kullanım alanlarına bakılırsa altyapı ve üstyapı ürünleri üretiyoruz. 800’den fazla boru ve bağlantı parçaları üretimimizle Türkiye’de en geniş ürün yelpazesine haiz firmalarından biri durumundayız. Beylikdüzü’nde 9 bin metrekarelik kapalı, 13 bin 500 metrekarelik açık alana haiz tesisimizde üst boru ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde ise 45 bin metrekarelik kapalı olmak suretiyle toplam 172 bin 500 metrekarelik bir alan üstünde altyapı, üstyapı boru ve bağlantı parçaları üretimi gerçekleştiriyoruz. Boru ve bağlantı parçalarını 23 ülkeye ihraç ediyoruz. Manisa’nın Akhisar OSB’de 14 bin 400 metrekare kapalı, toplam 20 bin metrekare alan üstüne kurulu olan Sanica Isı Kombi üretim tesisimiz, senelik 52 bin tane kombi üretim kapasitesine haiz. Manisa Akhisar’da ürettiğimiz kombileri 9 ülkeye ihraç ediyoruz. Bir süredir üstünde çalıştığımız elektrikli kombi üretimine de kısa sürede başlamayı hedefliyoruz.”

“HALKA ARZIN GLOBAL BİR MARKA OLMA HEDEFİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİNE İNANIYORUZ”

Hedefimiz global bir marka olmak” diyen Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, “Bugün dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve sektöründe Türkiye ve dünyada tanınan bir şirket olarak, dünyada bilinirliğimizi daha da artırarak global bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda uzun bir zamandır kurumsallaşmaya odaklandık. İş süreçlerimizden, insan kaynağımıza ve iş kültürümüze kadar kurumsallaşma adına mühim değişimler gerçekleştirdik. Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality destek programına müracaat sürecimizi tamamladık. Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik benzer biçimde kurumsal ilkeleri daha etkin ve kuvvetli bir halde yaşama geçirmemize destek olacağına inanıyoruz. Halka arz ve Turquality programının sağlayacağı desteğin, global bir marka olma hedefimizi güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

HALKA ARZDA SAĞLANACAK KAYNAK ÖNEMLİ ORANDA ŞİRKETİN BÜYÜMESİNDE KULLANILACAK

Fatinoğlu, yüzde 25,93 ana para artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak suretiyle Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin hisselerinin toplam yüzde 29,63’ünü halka açacaklarını altını çizdi. Fatinoğlu, “Halka arzdan sağlayacağımız kaynağın yüzde 40’ını yurtdışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz. Halka arzla sağlayacağımız kaynaklarla yurtiçi ve yurt dışı gelişme fırsatlarını daha etkin değerlendirme olanağı elde edeceğiz” diye konuştu.

PAY BAŞINA 20,03 TL SABİT FİYATTAN TALEP TOPLANACAK

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar, halka arz basın toplantısında yapmış olduğu açıklamada, “Gedik Yatırım olarak 2011 yılından beri toplam büyüklüğü 600 milyon TL’ye yakın 21 halka arzda liderlik ve 2 halka arzda eş liderlik yaptık. Son 15 yılda 120’nin üstünde halka arzda da ortaklık üyesi olarak yer alarak Türkiye Ana para Piyasaları Birliği’nin düzenlemiş olduğu Altın Boğa Ödülleri’nde 2019 yılı ‘Hisse İhracına Aracılık Lideri’ ödülüne layık görüldük. Gedik Yatırım olarak öteki tüm ana para piyasası faaliyetlerinde olduğu benzer biçimde kurumsal finansman alanında da önder müessese olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Halka arzlardaki başarılarımızın sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışmalarımıza önceki yıllarda olduğu benzer biçimde bugün de hızla devam etmekteyiz.  Açık oturum radyatör, kombi, boru ve bağlantı parçaları üretimiyle Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden Sanica Isı’nın halka arzına liderlik yaptığımız için Gedik Yatırım olarak mutluluk duyuyoruz” diye belirtti. Akpınar, Sanica Isı’nın halka arzının Gedik Yatırım liderliği ve Integral Yatırım eş liderliğinde toplam 36 aracı kurumun üye olarak yer almış olduğu geniş bir ortaklık vesilesiyle halka arz edileceğini altını çizdi.  Akpınar, “Bu senenin dikkat çekici halka arzlarından kabul edilen Sanica Isı’nın 35 milyon TL nominal kıymetli payları ana para artırımı, 5 milyon TL nominal kıymetli payları ortak satışı yöntemiyle olmak suretiyle, toplam 40 milyon TL nominal kıymetli payları halka arz edilecek. Sanica Isı’nın söz mevzusu payları için hisse başına 20,03 durağan(durgun) fiyattan talep toplanacak. Arz sonrası piyasa kıymeti 2 milyar 704 milyon lira olacak Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63 olacak” dedi.

BİREYSEL YATIRIMCI TAHSİSATI YÜZDE 50

Sanica Isı halka arzına eş liderlik eden İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, sektöründe Türkiye’nin önde gelen endüstri kuruluşlarından birini yatırımcılarla buluşturmaktan gurur duyduklarını söylemiş oldu. Savuran, Sanica Isı halka arzı için oransal dağıtım yöntemiyle 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde talep toplanacağını belirtti. Savuran, “Bu senenin en mühim halka arzlarından kabul edilen Sanica Isı halka arzında yurtiçi bireysel yatırımcı tahsisatı yüzde 50, yurtiçi kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 40, yurtdışı kurumsal yatırımcı tahsisatı ise yüzde 10 olarak belirlendi” dedi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.