Sanayi üretim endeksi ocakta aylık yüzde 1,9, yıllık yüzde 4,5 arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, sanayi üretim endeksinin hesaplanmasında aylık sanayi üretim anketi ve katma değer vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Ancak depremden etkilenen Kahramanmaraş ve Hatay illerinde mücbir sebep ilan edilmesi ve bildirimlerin gecikmesi nedeniyle bu illerin derlediği anketlerden %38 oranında yanıt alınmıştır. Bu nedenle Ocak ayı hesaplamalarında eksik gözlemler için elektronik fatura, elektronik arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahminler yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı %5,01 olarak belirlenmiştir.

Ocak ayında takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık %4,5 arttı.

Sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 7,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı endeksi yüzde 5,7 azaldı. geçen yıl. İmalat sanayi sektör endeksi ise %5,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre %1,9 arttı.

Sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ocak ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,4, imalat sanayi sektörü endeksi %2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme bazında üretim ve dağıtım sektörü endeksi %1,4 arttı. önceki aya

Düzeltilmemiş sanayi üretim endeksi de Ocak ayında yıldan yıla %7 arttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom