Sağlık Bakanlığı promosyon ödemeleri ne zaman yatırılacak? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sağlık çalışanlarına promosyon ödemeleriyle ilgili tarih bilgisi sorgulanmaya devam ediyor. Bakanlık tarafınca verilen müjde sonrasında, 3 senelik protokol karşılığında personelin maaş miktarına bakılmaksızın toplam 29 bin lira promosyon ödemesi yapılacağı açıklandı. Peki, Sağlık Bakanlığı promosyon ödemeleri ne zaman yatırılacak?

SAĞLIK BAKANLIĞI PROMOSYON ÖDEMELERİ NE KADAR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın girişimleriyle Ziraat Bankası ile maaş anlaşması karşılığında alınacak promosyon tutarında anlaşmaya varıldı.

Buna bakılırsa, sıhhat çalışanlarına, 3 senelik protokol karşılığında personelin maaş miktarına bakılmaksızın toplam 29 bin lira promosyon ödemesi yapılacak. Bu ödemenin 27 bin lirası peşin (25 bin 200 lira nakit, 1800 lira kredi kartına para puan), 2 bin lirası ise 6 aylık dönemlerde 2 taksit şeklinde “para puan” olarak verilecek.

SAĞLIK BAKANLIĞI PROMOSYON ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Sağlık çalışanlarına promosyon ödemelerinin yapılacağı tarihe ilişkin Sağlık Bakanlığı yada Bakan Koca tarafınca hemen hemen bir izahat gelmedi. İlerleyen günlerde banka promosyon ödeme tarihinin kamuoyuyla paylaşılması umut ediliyor.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Sağlık çalışanlarına teşvik ve promosyon ödemeleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikte, temel ek ödeme (durağan(durgun) ve taban ödemelerin toplamıyla belirlenen oran) ve teşvik ek ödemesinden oluşan “ek ödemeler” mevzusunda yeni düzenlemeler yapılmış oldu, birinci basamak sıhhat müesseselerinde ve Bakanlık laboratuvarlarında çalışan personel de teşvik ek ödemesi kapsamına alındı.

Buna bakılırsa, birinci basamak sıhhat kuruluşları ve Bakanlık laboratuvarlarında çalışanların teşvik ek ödemesinde, işin ve sıhhat hizmetinin özelliğine bakılırsa, bulaşıcı hastalık sürveyansı, kanser tarama hizmetleri, çevre sağlığı ve tütün kontrolü hizmetleri, tüberküloz takip edeni ve direkt gözetimli tedavi, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, hususi sıhhat kuruluşları ile eczane ve ecza deposu denetimleri, koruyucu sıhhat hizmetleri eğitimi; 112 acil sıhhat hizmetleri kapsamında davet cevaplama oranı, vakaya erişim ve hastaneye teslim süresi ile günlük olay sayısı, laboratuvarlarda numune sayısı ve numune çeşitliliği, çözümleme, numune ve çözümleme sonuçlandırma süresi ile personelin vazife yeri, görevi, kadro ve unvanı benzer biçimde kriterlere bakılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.