Rusların ve Ukraynalıların Türkiye’den aldığı konut sayısı katlandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenen bilgiye gore, ocak-kasım döneminde Türkiye’de yabancılara satılan konut sayısı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 10 bin 389 artarak 61 bin 741 oldu.

Artışta Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının edinmiş olduğu konutlar başrolü oynadı. İki ülke vatandaşlarının Türkiye’den aldığı konut sayısı aynı dönemde 10 bin 608 tane arttı. 11 aylık dönemde en fazla konut alan yabancılar sıralamasında Rusya, İran ve Irak vatandaşları ilk üçte sıralandı. Buna rağmen Irak, İran ve Afganistan vatandaşlarının bu süreçte aldığı konut sayısında azalış görüldü.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla iki ülke vatandaşlarının Türkiye’den aldıkları konutların sayısının hızla artması ise dikkati çekti. Savaşın başladığı şubatta Ruslar Türkiye’den 509 konut satın aldı. Savaşın arkasından hızla artan satışlar, haziranda 1887’ye kadar terfi etti. Takip eden aylarda gerileyen satışlar, yıl sonuna doğru yine artışa geçerek kasımda 2 bin 575’i buldu.

Geçen senenin mart-kasım döneminde toplam 3 bin 975 konut alan Ruslar, bu senenin aynı döneminde 12 bin 921 konut edindi. Böylece savaşın başlamasının arkasından geçen 9 ayda, geçen senenin aynı dönemine kıyasla Rusların aldıkları konut sayısı 3,3 katına çıkmış oldu.

UKRAYNA VATANDAŞLARININ ALDIĞI KONUT SAYISI DA KATLADI

Aynı dönemde Ukrayna vatandaşlarının aldıkları konut sayısında da artış gerçekleşti. Savaşın başladığı şubatta Ukraynalılar Türkiye’den 111 konut satın aldı. Savaşın arkasından hızla artan satışlar, haziranda 301 ile bu senenin en yüksek seviyesine çıktı. Takip eden aylarda dalgalı bir seyir izleyen satışlar kasımda 277 olarak kayıtlara geçti.

Geçen senenin mart-kasım döneminde 946 konut alan Ukraynalılar, bu senenin aynı döneminde 2 bin 55 konut edindi. Böylelikle savaşın sürdüğü mart-kasım döneminde Ukrayna vatandaşlarının aldıkları konut sayısı senelik bazda 2,2 katına terfi etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom