Rosatom: AB’nin yaptırımları Akkuyu’nun finansmanında sorun oluşturmayacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom) Genel Müdür Birinci Yardımcısı Kirill Komarov, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Internasyonal Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″de, Akkuyu’nun şu an dünyanın en büyük nükleer güç santrali şantiyesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Ortalama 5 gigavat kapasiteli Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4 reaktörün aynı anda inşa edilmiş olduğu dünyadaki tek saha bulunduğunu ifade eden Komarov, “Bu hakikaten eşi olmayan bir durum ve bununla gurur duyuyoruz. İnşaat sahasındaki emekler fazlaca iyi gidiyor. Birkaç gün ilkin, TBMM üyelerinden oluşan bir kurul sahayı ziyaret etti ve projenin ilerleyişi hakkında informasyon aldı” dedi.

Komarov, inşaat sahasında 20 binden fazla kişinin çalıştığına işaret ederek, “Projenin şu anda en etken aşaması yürütülmektedir. Bildiğiniz benzer biçimde 2023’te birinci ünitenin ana inşaat işinin tamamlanması ve nükleer yakıtın getirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin nükleer bir güç, nükleer teknolojiye haiz bir devlet olmasına fazlaca yaklaştık” diye konuştu.

“12 SENT ARTIK KİMSE İÇİN YÜKSEK GÖRÜNMÜYOR” 

Nükleerin öngörülebilir ve istikrarlı fiyat elde eden bir enerji deposu bulunduğunu dile getiren Komarov, şöyleki konuştu:

“2010’da Rusya ve Türkiye içinde antak kalma imzalandığında birçok şahıs şunları söylemiş oldu: ‘Türkiye, Akkuyu NGS’den elde edilmiş elektriğe devasa yükseklikte bir karşılık ödeyecek, 12 sent fazlaca.’ Bugün ise fiyatlar 18-20 sente kadar çıkarken 12 cent artık kimse için yüksek bir fiyat benzer biçimde görünmüyor. Üstelik bu 12 sent istikrarlı ve öngörülebilir bir fiyat. Dünyadaki uranyumun maliyeti ne olursa olsun, öteki enerji kaynaklarının maliyeti ne olursa olsun, nükleer güç santralinden elde edilmiş elektriğin Türkiye’ye maliyeti 12 sent olacak. Bu, Türkiye için fazlaca büyük bir avantaj.”

“BU PARA, RUS BANKALARINDAN ALINAN KREDİLERDİR”

Komarov, Akkuyu NGS’nin yap-haiz ol-işlet modeliyle inşa edildiğini ve projeyi finanse etmeye ilişkin tüm yükümlülüklerin Rus tarafına ilişik bulunduğunu aktardı.

Projenin bu yıl ve gelecek seneler için tamamen finanse edildiğini vurgulayan Komarov, şunları kaydetti:

“Bu para, Rosatom’un kendi fonları ve etken olarak para veren Rus bankalarından alınan kredilerdir. Şu fazlaca mühim; geçen yıl ilk kez banka finansmanını tam olarak yeşil finansman ilkelerine gore çektik. Bankalar paranın sürdürülebilir finansman, yeşil finansman kategorisine girebilmesi için uyulması ihtiyaç duyulan taahhütler oluşturmuştur. Yalnız geçen yıl, bankalardan 800 milyon dolardan fazla bu tür yeşil finansman çektik. Bu yeşil finansal kredilere ek olarak, yeşil taahhütlerle bağlantılı olmayan düzgüsel krediler de var. Dolayısıyla bugün projeyle ilgili durum kesinlikle istikrarlıdır. Yaptırımların bunun üstünde hiçbir tesiri olmadığını söyleyebilirim. Bugün dünyada nükleer enerji sektöründeki hiçbir şey herhangi bir yaptırım altında değildir.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.