Riskli bölgelerdeki yapılara ‘Bina güçlendirme kredisi’ imkanı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Kahraman, “Yapı Güçlendirme Kredisi”nin düşük faiz oranı ve 2 yıl ödemesiz 10 yıla varan vade ile kullanılabileceğine dikkat çekti.

Bankalar Birliği’nin 16 Şubat 2023 tarihli verilerine göre deprem bölgesinde fiziki hizmet veren şube sayısı 448, ATM sayısı ise 2 bin 977 olarak belirlendi. 7 Şubat 2023 tarihli kredi ve kredi kartlarına ilişkin istişari çerçeve kararları ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde belirlendi.

Bu amaçla, bankalara veya finans şirketlerine yeni ipoteklerin veya depreme dayanıklı illerde tadilat için çıkarılacak ipoteklerin finansman koşullarının belirlenmesi ve amortisman öncesi sürelerin sağlanması önerilmiştir.

Kredi kartlarında ise kredi kartı taksit sürelerini bir kez daha artırmak mümkün oldu. Tüm bu düzenleme ve desteklerin finansal kuruluşların web sayfalarında açık erişim yoluyla duyurulması ilkesi benimsenmiştir.

6 AYA KADAR VADELİ GERİ DÖNÜŞSÜZ KREDİ PAKETLERİ

Doç. Dr.

Aslında yeni desteklerden önce mevcut borç durumlarındaki kuralları ve yasal hakları açıklamak daha doğru olacaktır. Deprem bölgesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın gerek bireysel gerekse şahıs şirketi olarak akdettikleri kredilerin borçları iptal edilmiştir.

Bazı bankalarda gerçek kişilerle belirlenen limitler dahilinde firma kredilerinin faizsiz ödemeleri, kredi taksitleri ve kredi kartı ödemeleri 6 aya kadar ertelenmiştir.

Yeni kredilerde yapılan kolaylıkları anlatan Doç. Kahraman, “Yeni krediler için yine bankaya bağlı olarak 6 aya varan geri ödemesiz kredi paketleri oluşturuldu.

Bazı bankalar ise acil nakit ihtiyacının düşük olması nedeniyle müşterilerine eksi hesap olarak da adlandırılan değişken tutarlarda kredili mevduat hesabı tanımladıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, finansal yardımları sadece doğrudan fon transferi olarak düşünmemek gerekir, çünkü işlem maliyetlerinin muafiyeti, işlem prosedürlerinin kolaylaştırılması, işlem süreleri finansmanın bir parçasıdır. Bu kapsamda bazı bankalar işlem ücreti ve komisyonlardan muaf olduklarını açıklamış; ayrıca rehin/icra vb. Tahsili gecikmiş krediler hakkında herhangi bir işlem yapılmamasına karar verilmiştir.

Sadece deprem bölgesi tarafından değil, deprem riski olan bölgelerde ikamet eden vatandaşlar tarafından da kullanılabilir. Bina güçlendirme kredisinden Ayrıca konuşan Yrd. Kahraman, “Aslında bu kredi yaklaşık 3 yıldır sistemde. Bina tadilatı için kredi almak isteyen vatandaşların bir firmadan alacakları riskli yapı raporu sonrasında öncelikle bankaya başvurması gerekiyor.” Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş denetim.

Düşük faiz oranlarına ek olarak, 2 yıl ödemesiz ve 10 yıla varan vade ile kredi alınabilmektedir. Kentsel dönüşüm ve güçlendirme kapsamında sağlanan desteklerin üst sınırı iki katına çıkarıldı.

Yenilenen binalar vergi ödemekten muaf olurken, konut sahipleri 18 aya kadar kira desteği alabilecek. Türkiye’deki riskli konut sayısının 6,5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor” dedi.

VİDEO: KİRACI RİSK TESPİTİ İSTEYEBİLİR Mİ?

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.