Reel Kesim Güven Endeksi aralıkta geriledi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca aralık ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. İktisadi Yönelim Anketi neticeleri, imalat sanayinde etkinlik gösteren 1741 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna nazaran, RKGE aralıkta bundan önceki aya kıyasla 0,1 puan gerileyerek 97,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim itimat endeksi (RKGE-MA) de 0,3 puan artışla 101,6 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, durağan(durgun) ana para yatırım harcanması, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. Mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler ise bundan önceki ay seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde azalış bildirenler lehine olan seyir artış bildirenler lehine döndü. İç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir bundan önceki aya nazaran güçlendi, ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir ise bundan önceki aya nazaran zayıfladı.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bundan önceki aya nazaran bir miktar zayıfladı, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler ise bundan önceki ay seviyesinde gerçekleşti.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında bundan önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir bundan önceki aya nazaran zayıflarken, iç piyasa sipariş miktarında azalış bekleyenler lehine olan seyir ise artış bekleyenler lehine döndü. Gelecek on iki aydaki durağan(durgun) ana para yatırım harcanması ile gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler bundan önceki aya nazaran zayıfladı.

ÜFE BEKLENTİSİ YÜZDE 91,4’E GERİLEDİ

Averaj birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ile son üç ayda artış bulunduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıfladı.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla senelik ÜFE beklentisi bundan önceki aya nazaran 2,7 puan azalarak yüzde 91,4 seviyesine gerçekleşti.

İçinde bulunmuş olduğu endüstri branşındaki genel gidişat mevzusunda, bundan önceki aya kıyasla aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,0‘a yükselirken, daha iyimser bulunduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,3’e, daha kötümser bulunduğunu belirtenlerin oranı yüzde 18,7‘ye geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket