Ramazan’da hububat fiyatlarında artış olacak mı? (Yetkililerden açıklama) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, “Nihai metrajlara yüksek oranda etki edeceğini düşünmüyoruz. Hububat, bakla ve hububatlarda ise daha 10″ Yüzde veya altı kabul edilebilir ama bu yüzde 20. 2030’larda olmayacak. Böyle bir kuraklıkla karşı karşıya değiliz ama kuraklık dediğimiz yağışların az olması büyük sorun” dedi.

Mevcut su kullanım rezervlerinin daha bilinçli kullanılması gerektiğini vurgulayan Taycı, “Endüstriyel tesislerimizde geri kazanılan suyun mümkün olduğunca doğru arıtma faaliyetleri ile kullanılması konusunda daha fazla yatırıma ihtiyacımız var.” aynı suyu, özellikle de ısıtma ve soğutma işlemlerinde kullandığımız suyu tekrar tekrar.”

“BAZI KALEM ÜRÜNLERİ DÜŞTÜ”

Kazım Taycı, ramazan ayı boyunca hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve genel ürünlerin tedarikinde sorun olmayacağını söyledi.

Taycı, fiyat artışı olmayacağını, bazı kalemleri iade etmeyi beklediklerini ve ürün tedariğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

İHBİR Başkanı Taycı, Türkiye’nin en verimli ovalarının depremin olduğu bölgede yer aldığını belirterek, “Yapmamız gereken, bölgedeki verimli topraklarımızda hayvansal üretim ve yetiştiriciliğin kesintisiz devamlılığını sağlamak” dedi.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.