Putin, Rusya’nın gübre ihracatını artırmaya hazır olduğunu söyledi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da ülkenin en büyük gübre üreticilerinden Uralchem’in ana hissedarlarından ve Rus Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Gübre Üreticileri Komisyonu Başkanı olan Dmitriy Mazepin ile bir araya geldi.

Batılı ülkelerin yaptırımları sebebiyle Afrika ülkelerinin Rusya ile temasa geçtiğini belirten Putin, “Normal olarak neler olduğunu anlayamıyorlar. Zira devamlı olarak yoksul ülkelere yardım edilmesi gerektiğinden bahsediyoruz ve parasız temin etmek istediğimiz gübre yardımları bile engelleniyor. Bu kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

Rus gübre ihracatının ise gelişmeye devam ettiğini aktaran Putin, şunları söyledi:

“Uralchem, dünyanın en büyük gübre üreticilerinden. Bazı ülkelerin suni engellerine karşın (ihracat) çalışmaların oldukça başarı göstermiş gittiğini biliyorum. Engellerden en fazlaca ziyan olan küresel piyasalar. Bu alanda istisnasız, tüm ortaklarımızla çalışmalarımızı genişletmeye hazırız.”

RUS GÜBRE İHRACATININ ÜÇ TEMEL SORUNU

Uralchem’in ana hissedarlarından ve Rus Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Gübre Üreticileri Komisyonu Başkanı Mazepin ise Rus gübre ihracatının üç temel sorunla karşılaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Üç ana nokta var. Bunlar gemilerin kiralanması, sigortalar ve ödemeler. Bankalar fazlaca ciddi bir engel yaratıyor. Zira herhangi bir bankada çalışan düşük düzey bir hukukçu bile tüm ödemeleri engelleyebiliyor. Bu yüzden dolar ve euro ile çalışmamayı öğrendik. Mesela, Brezilya’ya gübre ihracatımız için ödemeler yuan ile yapılıyor.”

Euro ve dolar kullanmaktan men edildiklerini bildiren Mazepin, gelişmekte olan fazlaca sayıda ülkenin gübre için ödemeleri yuan cinsinden halletmeye hazır olduğunu söyledi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom