Putin: Rus ekonomisinin 2022’de yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmede konuştu.

Putin, Rusya’nın petrol üretiminin yaptırımlara karşın geçen yıl yüzde 2 artarak 535 milyon tona çıktığını söylemiş oldu.

Doğalgaz üretiminin ise yüzde 11,8 düştüğünü özetleyen Putin, “Sadece bildiğiniz benzer biçimde, Batılı ülkelerin faaliyetleri sebebiyle küresel gaz tutarları mühim seviyede arttı ve bunun sonucunda Rus gaz üreticileri ve ihracatçıları son iki yılda iyi karlar elde etti.” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın bütçe açığının ise 2022 itibarıyla 3,3 trilyon ruble (ortalama 48 milyar dolar) ile Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü seviyesinde gerçekleştiğine işaret ederek, “Bu şekilde bir bütçe açığı, G20 ülkeleri arasındaki en iyi göstergeler içinde yer ediniyor.” dedi.

“UZMANLAR YÜZDE 20 KÜÇÜLME BEKLİYORDU”

Rus ekonomisinin 2022’yi beklentilerin aksine daha pozitif bir halde tamamladığını belirten Putin, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı rakamlarına gore, geçen senenin ocak-kasım döneminde iktisat bir tek yüzde 2,1 küçüldü. Yabancıların yanı sıra kendi bazı uzmanlarımız bile ekonomide yüzde 10 hatta 20 küçülme bekliyordu. 2022 geneli itibarıyla küçülmenin yüzde 2,5 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Bazı bölgelerde ve sektörlerdeki istihdam açığının ise sürdüğünü vurgulayan Putin, “En büyük düşüş otomotivin yanı sıra bazı değişik alanlarda yaşandı. Hükümetin bu durumu düzeltmek için emek vermesi gerekiyor ve bunun için tüm olanaklara sahibiz. İstihdamı ve gerçek ücretlerdeki büyümeyi teşvik etmemiz gerekiyor.” dedi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom