Piyasalar Noel haftasında sakin seyrediyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Küresel piyasalar, merkez bankalarının para politikalarındaki belirsizliklerle yön arayışını sürdürürken, hafta ortasına doğru yoğunlaşacak makroekonomik veri takviminin varlık tutarları üstünde etkili olması planlanıyor.

Geçen hafta ABD’de açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller üretmeyi sürdürürken, resesyon ve enflasyon ikilemini de beslemeye devam etti.

Ülkede, kişisel tüketim harcamaları, kasımda yüzde 0,1 artarak piyasa beklentilerinin altında artış kaydederken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate almış olduğu, besin ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış ise aynı dönemde yüzde 5’ten yüzde 4,7’ye geriledi.

ABD’de yeni konut satışları ise kasımda aylık yüzde 5,8 artışla 640 bine çıkarak piyasa beklentilerinin aksine yükseliş kaydetti ve 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Analistler, söz mevzusu verilerle beraber Fed’in beklenenden daha uzun süre faiz artırabileceğine yönelik endişelerin fiyatlamalar üstünde etkili bulunduğunu kaydederek, makroekonomik verilerin yakından takip edilmeye devam edileceğini bildirdi.

Cuma günü, New York borsasında alıcılı bir seyir izlenirken, S&P 500 yüzde 0,59, Nasdaq endeksi yüzde 0,21 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,53 terfi etti.

BORU HATTI DOĞALGAZ AKIŞINA HAZIR

Avrupa borsalarında cuma günü karışık bir seyir izlenirken, bölgenin doğalgaz tedarikine ilişkin gelişmeler piyasaların yönü üstünde etkili olmaya devam ediyor.

Rusya’dan meydana getirilen açıklamada Yamal-Avrupa boru hattının doğalgaz akışına hazır olduğu belirtilirken, Avrupa tarafınca hemen hemen mevzuya ilişkin bir izahat gelmedi.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,19, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,05 ve İtalya’da FTSE MIB endeksi yüzde 0,27 kıymet kazanırken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,20 geriledi.

EN BÜYÜK İKİ ŞEHİRDE HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

Asya’da açık olan piyasalar sınırı olan da olsa yükseliş eğiliminde hareket ederken, Çin’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına ilişkin haber akışı piyasaların yönü üstünde etkili olmaya devam ediyor.

Ülkede artan olay sayılarına rağmen ekonomik aktivitede canlanmaya işaret eden sinyaller dikkati çekerken, Çin’in en büyük iki şehri Şanghay ve Pekin’de yaşamın yavaş yavaş da olsa normale dönmesi pozitif yönde karşılanıyor.

Öte taraftan bugün açıklamalarda bulunan Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda bankanın enflasyon hedefine ulaşana kadar para politikasında sıkılaşmaya gitmeyeceğini açıkladı.

Söz mevzusu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 yükseliş kaydetti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom