Piyasalar negatif seyrediyor

0

Küresel piyasalar, dünya genelinde artan resesyon endişelerine rağmen merkez bankalarının şahin duruşlarını koruyacaklarına ilişkin sinyaller ile negatif seyrediyor. Piyasalarda bugün hareketlenecek veri gündemi takip edilecek.

Geçen hafta açıklanan merkez bankası kararları sonrası varlık fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor. ABD’de güçlenen resesyon baskıları yatırımcıların kararlarında etkili olmayı sürdürürken, tahvil piyasalarında uzun vadeli varlıklara olan talebin arttığı, hisse senedi piyasalarının ise düşüş eğilimini dördüncü işlem gününe taşımış olduğu görülüyor. Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek yıl faiz artışlarını nerede durduracağına ilişkin sual işaretlerinin fiyatlamalardaki başlıca belirsizlik bulunduğunu kaydederek, cuma gününe kadar devam edecek olan yoğun makroekonomik veri takviminin piyasaların yönü üstünde etkili olacağını söylemiş oldu. Bugün ABD’de konut sektörüne ilişkin açıklanacak verilerin önemine dikkati çeken analistler, açıklanacak verilerde beklentilerden ihtimaller içinde sapmaların piyasalarda oynaklığı bununla beraber getirebileceğini bildirdi. Dün, New York borsasında satıcılı bir seyir izlenirken, S&P 500 yüzde 0,90, Nasdaq endeksi yüzde 1,49 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,49 kıymet yitirdi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne de düşüşle başladı.

DOĞALGAZA 180 EURO TAVAN FİYAT

Avrupa tarafında, dün sınırı olan da olsa alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, dün Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, doğalgaza megavatsaat başına 180 euro tavan fiyat uygulanmasında anlaştı. Analistler, söz mevzusu kararın Rusya ile ilişkilerde tansiyonun daha da artmasına sebep olabileceğine değinerek, Rusya’nın mevzuya ilişkin atacağı adımların yakından takip edileceğini bildirdi. Almanya’da enerji piyasasını düzenleyen Federal Ağ Ajansının (Bundesnetzagentur) Başkanı Klaus Müller, ülkede ocak ve şubatta gaz sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulunmuş oldu. Öte taraftan, dün Almanya’da açıklanan verilere bakılırsa Almanya’da aralık İfo iş dünyası endeksi 88,6’yla beklentilerin üstünde gerçekleşti. Bu gelişmelerle Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,36, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,40 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 artarken, İtalya’da FTSE MIB endeksi yatay seyretti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

COVID-19 VAKALARI EKONOMİK BELİRSİZLİKLERİ ARTIRIYOR Asya’da Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası kararları ve Çin’de artan yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarıyla hisse piyasaları satış ağırlıklı bir seyir izliyor. BoJ, siyaset faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde -0,10’da durağan(durgun) bırakırken, Japonya’nın 10 senelik tahvil faizinde getiri eğrisi kontrolü için kullandığı aralığı 25 baz puan artırdı. Analistler, söz mevzusu kararın bankanın fiyatlardaki baskının arkasından para politikasındaki duruşunu değiştirebileceğine işaret ettiğini belirtti. BoJ’un kararıyla beraber dolar/yen paritesi yüzde 2,7 azalışla 133,3’e inerken, Japonya’nın 10 senelik tahvil faizi yüzde 0,4’ün üstüne çıktı. Çin Merkez Bankası (PBoC) da, bugün 1 senelik borç verme faizini yüzde 3,65’te durağan(durgun) bıraktı. Öte taraftan, ülkede artan Covid-19 vakaları ekonomiye ilişkin belirsizlikleri artırmaya devam ederken, risk iştahını düşürdü. Söz mevzusu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,6, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,4, Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,9 düşüş kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.