Piyasalar Fed’e odaklandı! Tüm gözler saat 21:00’i bekliyor

0


ABD Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak. Küresel piyasalar Fed’e odaklanırken faiz artırım oranlarının gerilemesi bekleniyor.

Küresel piyasalar Fed’in faiz hamlesine odaklandı.ABD’de başlayan bankacılık krizi Avrupa’ya da sıçradı ve bankacılık sektörü karamsarlık günlerini yaşıyor.

ABD firması ve Silikon Vadisi Bankası battı. Mevduatlar garanti altına alınsa da bono ve hisse senedi sahipleri zarar gördü.

Avrupa’da Credit Suisse zor durumda kaldı ve ilk kez Swiss National Bank’tan 50 milyar İsviçre frangı aldı ancak bu günü kurtaramadı ve UBS’ye satıldı.

Bu çerçevede ekonomistler, Fed’in sert faiz artırımlarının piyasayı istikrarsızlaştıracağını ve bankacılık sistemini zorlayacağını savundu.

FAİZ YÜZDE 4,75

Fed faiz oranlarını son kez %4,75’e yükseltti. Bu akşamki Fed toplantısının ardından faiz oranının 25 baz puan artarak %5’e çıkması bekleniyor. Fed Başkanı Jerome Powell, son faiz toplantılarının ardından yaptığı açıklamalarda, iyi gelen verilere rağmen enflasyonda net bir iyileşme olmadığını ve enflasyonun yüzde 2 hedefine gerilene kadar faiz artırımlarının devam edebileceğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu akşam yaptığı açıklama ile altın, döviz, kripto para ve faiz oranlarında hareketlilik olması bekleniyor.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.