Piyasalar Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları öncesi karışık seyrediyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD’de devam eden resesyon ve enflasyon ikilemi para politikalarına yönelik belirsizlikleri artırırken, piyasalarda fiyatlamaları da zorlaştırmayı sürdürüyor.

Perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların kararsız kaldıkları görülürken, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugün İsveç Merkez Bankası tarafınca düzenlenen sempozyumda yapacağı açıklamaların varlık fiyatlarında oynaklığı çoğaltması planlanıyor.

Analistler, ülkede açıklanan makroekonomik verilerden alınan karışık sinyallerin yatırımcıların enflasyon mevzusundaki kararsızlığını desteklediğini ifade ederek, Fed üyelerinin sözle yönlendirmelerinin de piyasalarda yön arayışınının etkili olmasına niçin bulunduğunu belirtti.

Dün açıklamalarda bulunan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, bankanın gelecek ay yapılacak görüşmede 25 yada 50 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini söylemiş oldu.

Fed’in resesyon sinyali olarak kabul edilen 3 aylık bono faizi ile 10 senelik tahvil faizi arasındaki fark 110 baz puana yaklaşırken, tahvil piyasalarındaki söz mevzusu fiyatlama üç ayı geride bıraktı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın gelecek ay yüzde 77 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, 50 baz puanlık faiz artışı da yüzde 23 ile olasılık dahilinde bulunmaya devam ediyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,08 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,34 kıymet kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,63 terfi etti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

YATIRIMCI GÜVEN ENDEKSİ 6 AYIN ZİRVESİNDE

Avrupa borsalarında dün alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, bölgede enflasyonunun yavaşlaması varlık fiyatlarındaki pozitif fiyatlamayı desteklemeyi sürdürdü.

Almanya’da endüstri üretimi yüksek enerji tutarları ve yavaşlayan küresel öğrenci karşın kasımda yüzde 0,2 artarken, Euro Bölgesi’nde yatırımcı itimat endeksi, artışını 3. aya taşıyarak Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Dün bu gelişmelerle İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,33, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,25, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,68 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,81 terfi etti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise satıcılı başladı.

New York borsasındaki karışık seyir bu sabah Asya’ya da taşınırken, Çin’deki yeni tip corona virüs (Covid-19) vakaları risk algısını artırmayı sürdürüyor.

TOKYO’DA ENFLASYON BEKLENTİLERİ GERİDE BIRAKTI

Ülkede vakaların artış oranının yavaşladığına yönelik haber akışına rağmen sıhhat sisteminin ne kadar süre daha dayanabileceğine ilişkin sual işaretleri hisse piyasalarını baskılıyor.

Japonya’da bugün açıklanan makroekonomik verilere nazaran Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) senelik yüzde 4 artarak beklentileri oldukça geride bırakırken, söz mevzusu artış son 41 senenin en kuvvetli enflasyonuna işaret etti.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 artarken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,2 geriledi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.