Para uzmanından sıfırı silinen banknot uyarısı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Son dönemde sıfırı olmayan bazı banknotların hatalı basıldığına dair iddialar dikkat çekiyor.

Banknotlar üstünde bazı rakamların kimyasal maddelerle silinip yüksek bedellerle satılmaya çalışmış olduğu ifade edildi.

Nümismat ve Yazar Necati Doğantedavülde olan banknotların 9. emisyon para grubunda yer aldığını, bu para grubunda 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 Türk Lirası olmak suretiyle 6 banknot bulunduğunu belirtti.

“HATALI BASIM OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR”

Bu banknotlarda sahteciliğe karşı filigran ve holografik şerit benzer biçimde önemlerin bulunduğunu vurgulayan Doğan, paraların hatalı basılmadığını beyan etti.

“Banknotların kıymetini gösteren rakamlardan bilhassa sondaki sıfırlar holografik şeridin üstüne denk geliyor” diyen Doğan, “Bu rakamlar kimyasallarla silinip, paranın hatalı basım olduğu iddia ediliyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Amacın hatalı basım iddiasıyla banknota koleksiyon kıymeti kazandırıp yüksek bedellerle satabilmek bulunduğunu belirtti.

Para uzmanından sıfırı silinen banknot uyarısı - 2

“PARALARIN ÜZERİNDE İŞLEM YAPILMASI SUÇ”

Doğan, vatandaşları hatalı olduğu iddia edilen banknotlar mevzusunda uyardı.

40 senedir para ve madalya mevzusunda çalıştığını ifade eden Doğan, ilk kez bu kadar hatalı basım para iddiasıyla karşılaştığını söylemiş oldu ve “Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun gereği paraların üstünde işlem yapılması kabahat. Bunu yapanlar kabahat işliyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom